Dom Spotkań z Historią, Bogdan Frymorgen/Archiwum Geralda Howsona oraz Leica Camera Poland zapraszają 19 listopada o 18.00 na spotkanie: towarzyszące wystawie Gerald Howson – bardzo polska sprawa.
Leica – kultowy przedmiot pożądania wielu fotografów, pierwszy aparat małoobrazkowy, który dokonał rewolucji w fotografii reportażowej, mały, poręczny i cichy. Wiele fotografii, które zapisały się w historii XX wieku, wykonano aparatami tej marki. Od nich zaczęła się nowoczesna fotografia reporterska. Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodger, David Seymour i Bill Vandivet – twórcy słynnej agencji fotograficznej Magnum Photos – fotografowali Leicą. Cartier-Bresson mawiał, że Leica jest przedłużeniem jego dłoni. Gerald Howson, którego zdjęcia pokazujemy w Domu Spotkań z Historią, gdy roku w 1959 przyjechał do Polski, miał ze sobą właśnie dwa takie aparaty.
Podczas spotkania pokażemy wybór zdjęć z archiwum Howsona, których nie zobaczą Państwo na wystawie. Sławomir Kasper, który będzie gościem wieczoru, zaprezentuje film – historię fotografii dokumentalnej w pigułce, osnutą wokół zdjęć fotografów z agencji Magum Photos oraz 100 ikonicznych fotografii – historycznych i współczesnych – zaczynając od Henri Cartier-Bressona po Steva Mc’Curry’ego. Opowie o fotografiach i ich twórcach oraz historii marki Leica. Zestawi ze sobą kadry Jacoba Sobola i Elliota Erwitta, pokazując w jak rożny sposób artyści patrzą na świat, używając podobnego narzędzia do twórczej fotografii – subiektywnej, dokumentalnej, reporterskiej. Prowadzenie wieczoru: Małgorzata Purzyńska.
Pierwszy aparat marki Leica skonstruował Oskar Barnack w 1913 roku, a seryjną produkcję rozpoczęto w 1925 roku w zakładach E. Lentz Optische Werke w Wetzlar. Od tego momentu nieprzerwanie produkuje się aparaty tej marki. (DSH)