Kultura i sztuka po 1989 roku

26.06.2017

Letni Festiwal Filmowy Polówka w Łodzi

W piątek startuje w Łodzi Letni Festiwal Filmowy Polówka, w ramach którego - w ośmiu plenerowych kinach na terenie miasta - aż do września wyświetlane będą filmy wybrane przez partnerów wydarzenia m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej i Festival Transatlantyk.

"W ramach tegorocznej Polówki zaproponujemy łodzianom pokazy 72 filmów, dzięki czemu dziesiąta edycja festiwalu będzie rekordowa. Projekcje będą odbywać się w ośmiu kinach plenerowych, z czego cztery miejsca seansów będą zupełnie nowe - kino w Parku Podolskim otwarte w ramach budżetu obywatelskiego, skansen na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa, dziedziniec budynku +Nowa Fabryczna+ oraz dach centrum +Sukcesja+" - podkreślił koordynator Polówki Wojciech Augustyniak na konferencji w poniedziałek.

W ramach tegorocznej "Polówki" widzowie będą mogli obejrzeć osiem filmów tygodniowo. W poniedziałki w EC1 - Łódź Miasto Kultury pokazywane będą pozycje z listy zaprogramowanej przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej (NCKF).

"W ubiegłym roku realizowaliśmy w ramach +Polówki+ program dotyczący scenografii. Teraz chcemy pokazać jedną z największych sił kina, jaką jest przedstawianie światów niemożliwych - wyśnionych lub pojawiających się w koszmarach. Naszym tematem w sekcji +Nie(możliwe) przyszłości+ są wizje antyutopii. Wybraliśmy z historii kina najbardziej pasjonujące i niezwykłe przykłady antyutopii - zaczniemy od +Mechanicznej pomarańczy+ Stanleya Kubricka" - zaznaczył dyrektor NCKF Rafał Syska.

We wtorki zaplanowano projekcje w Parku na Zdrowiu - w ramach cyklu "The best of" pokazane zostaną najlepsze filmy 2016 i 2017 roku - a także na dziedzińcu budynku "Nowa Fabryczna", gdzie prezentowane będą filmy skandynawskie.

W Parku Julianowskim kino zagości w środy; organizatorzy zaproponują widzom, by spróbowali "Zwariować ze szczęścia" - ta sekcja to filmy zawierające receptę na udane życie, opartą na takich składnikach jak miłość, radość i szczęście.

Czwartki pod hasłem "Łódzka Riviera" to dziesięć filmów nakręconych w basenie Morza Śródziemnego, które będzie można oglądać na dachu Centrum Handlowo-Rozrywkowego Sukcesja.

"Transatlantyk Festival po raz pierwszy dołącza do +Polówki+ i programuje kino letnie dla łodzian. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Transatlantyku jest +Siła kobiety+ i wokół tego tematu zbudowaliśmy nasz program, który prezentowany będzie w piątki w EC1. Mamy zamiar kilkakrotnie zaskoczyć widzów, np. filmem otwierającym cykl będzie +Turysta+ Rubena Oslunda, prezentujący nieoczekiwane ujęcie siły kobiety" - poinformowała dyrektor programowa Transatlantyku Joanna Łapińska.

W soboty na filmy o modzie będzie można wybrać się do skansenu Centralnego Muzeum Włókiennictwa, a w niedziele - na "Dobre Polskie Filmy" do Parku Podolskiego.

Letnie kino "Trotuar" - już nie w ramach "Polówki", ale własnego programu "Kultura na Bruku" - otworzy także Łódzkie Centrum Wydarzeń. W lipcowe i sierpniowe czwartki na ul. Piotrkowskiej w okolicy ul. 6 Sierpnia odbywać się będą projekcje znanych i lubianych komedii. (PAP)

agm/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL