Inne

18.03.2015 aktualizacja 11.08.2016

Łódź: cykl imprez na powitanie wiosny w kompleksie EC1

Iluminacje laserowe, gra miejska i opowieści o historii łódzkich rzek znalazły się w programie wydarzenia "Węzeł Energii", które z okazji pierwszego dnia wiosny i Światowego Dnia Wody odbędzie się w Łodzi w kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1.

W sobotę dla zwiedzających otwarty zostanie kompleks zabytkowej elektrociepłowni EC1, która docelowo ma pełnić funkcje kulturalno-artystyczne. Będzie można zwiedzić EC1 Wschód, w którym powstanie m.in. centrum sztuki filmowej i planetarium oraz uzyskać informacje na temat budowy węzła multimodalnego i podziemnego Dworca Łódź Fabryczna.

"Będą atrakcje dla dzieci, drukarka 3D, gra miejska i pokazy laserów. Opowiemy o wszystkich tajnikach tej wielkiej budowy, którą będzie można obejrzeć z tarasów EC1" - podkreślił na konferencji w czwartek dyrektor EC1 Błażej Moder.

Węzeł multimodalny, który zostanie zbudowany przy podziemnym Dworcu Łodź Fabryczna (obiekt przylega do kompleksu EC 1) połączy kolej aglomeracyjną i konwencjonalną, autobusową komunikację dalekobieżną, komunikację miejską oraz prywatny transport samochodowy. Będzie to prawdopodobnie największy w Polsce węzeł drogowo-komunikacyjny i przesiadkowy.

Zgodnie z projektem, który w sobotę będą mogli poznać łodzianie, przebudowany zostanie system dróg wokół nowego dworca. Jego głównymi elementami będą nowe ulice Nowowęglowa i Nowotargowa, a także ulice Składowa i Kilińskiego. Powstaną również nowe przystanki i trasy tramwajowe.

W organizację imprezy włączył się także Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, który w tym roku obchodzi 90-lecie istnienia. Z okazji Światowego Dnia Wody, przypadającego 21 marca, ZWiK przygotował szereg prezentacji.

"Będą to iluminacje laserowe związane z historią łódzkich rzek. Opowiemy łodzianom, w jaki sposób rzeki te wpłynęły na rozwój miasta, zaprezentujemy też to, co jest ważne dzisiaj, czyli walory łódzkiej wody” - powiedział dyrektor ZWiK Romuald Bosakowski

Rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1 prowadzona jest od kilku lat. Prace obejmują powierzchnię blisko 40 tys. m kw. Na kompleks składa się EC1 Wschód i EC1 Zachód. Wschodnia część docelowo pełnić będzie funkcje kulturalno-artystyczne. W części zachodniej powstaje centrum nauki i techniki.

Rewitalizacja EC1 - obok budowy podziemnego dworca i węzła multimodalnego - to główne elementy tworzenia Nowego Centrum Łodzi, które ma powstać na 90-hektarowym terenie w centrum miasta. (PAP)

agm/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL