9 maja w Toruniu odbędzie się premiera nowej książki prof. Janusza Małłka „Inne szkice pruskie” i prezentacja książki Waldemara Mierzwy „Miasteczko”.
Bohaterowie spotkania przeprowadzą rozmowę na temat nowej książki prof. Janusza Małłka ("Inne szkice pruskie", Dąbrówno: Oficyna Wydawnicza Retman, 2011) oraz Waldemara Mierzwy ("Miasteczko", Dąbrówno: Oficyna Wydawnicza Retman, 2011). Dwugłos historyka, profesora uniwersytetu, syna "króla Mazur" i redaktora, wydawcy renomowanej serii "Moja Biblioteka Mazurska" będzie okazją do przyjrzenia się przeszłości i teraźniejszości tej krainy, jej mieszkańcom i ich losom.
Dwugłos historyka, profesora uniwersytetu, syna "króla Mazur" i redaktora, wydawcy renomowanej serii "Moja Biblioteka Mazurska" będzie okazją do przyjrzenia się przeszłości i teraźniejszości tej krainy, jej mieszkańcom i ich losom.
Janusz Małłek urodził się w 1937 r. w Działdowie w rodzinie mazurskiej. Emerytowany profesor w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. Specjalizuje się w dziejach Prus i Skandynawii. Autor prawie 450 prac. Członek międzynarodowych towarzystw naukowych. Doktor honoris causa UW-M w Olsztynie. "Inne szkice pruskie. Szkice z dziejów Prus Polskich i Książęcych" to druga część edycji najważniejszych artykułów Profesora. Pierwsza - zatytułowana "Moje Prusy, moje Mazury" - ukazała się Oficynie "Retman" w 2009 roku jako 15. tom "Mojej Biblioteki Mazurskiej". Tom "Inne szkice pruskie" zawiera przede wszystkim teksty poświęcone tzw. Prusom Polskim i Książęcym.
Waldemar Mierzwa (1958), historyk-regionalista, właściciel Oficyny Wydawniczej „Retman” i Antykwariatu Mazurskiego, wydawca serii „ Moja Biblioteka Mazurska ”. Autor i redaktor książek poświęconych Mazurom i Prusom Wschodnim oraz literackiego reportażu „Miasteczko”. "Miasteczko" to opowieść o dziejach Mazur, o ich skomplikowanej historii, niemieckich, polskich i żydowskich obywatelach, o nie naszej właściwie, a przecież od 1945 roku i naszej historii. To rzecz o trudności odnalezienia się w nie swoim krajobrazie, o próbach zrozumienia przedwojennych i współczesnych mieszkańców tej ziemi.
Spotkanie odbędzie się 9 maja (godz. 13,00) w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu
(ul. Gagarina 13).
Dodatkowe informacje na profilu facebookowym wydarzenia.
wmk