Ekspozycję poświęconą twórczości pejzażystów śląskich XIX i XX wieku oraz wystawę modeli zabytkowych powozów konnych przygotowuje Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów i Nocy Muzeów.
Jak poinformował PAP dyr. Muzeum Lubuskiego im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp. Wojciech Popek, w najbliższą sobotę (16 maja), w Noc Muzeów dla zwiedzających bezpłatnie będą udostępnione wszystkie ekspozycje stałe i czasowe.
Główną siedzibę muzeum w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul Warszawskiej będzie można odwiedzać w sobotę od godz. 17:00 do 22:00, a oddział mieszczący się w zabytkowym Spichlerzu na lewym brzegu Warty od godz. 19:00 do 24:00.
Otwarte dla zwiedzających będą wystawy stałe i czasowe, zarówno w Willi Schroedera jak też w Spichlerzu.
Popek powiedział PAP, że szczególnie godne polecenia są wystawy: “Trudne początki polskiego Gorzowa”, historia pionierskich dni na podstawie dokumentów zgromadzonych w muzeum oraz “Korcz znany i nieznany”, malarstwo artysty ze zbiorów prywatnych i kolekcji muzeum. Obie wystawy znajdują się w Spichlerzu.
„Polecamy także dostępną tam wystawę stałą poświęconą wcześniejszej historii miasta +Gorzów na szlakach historii+ z makietą ukazującą miasto i okolice około połowy XVII w., jak też największą w Polsce kolekcję ukazującą przełom w polskim malarstwie współczesnym podczas +odwilży+, Krąg Arsenału 1955” - powiedział PAP Popek.
Dodał, że w Spichlerzu podczas Nocy Muzeów będzie można napić się dobrej kawy, poczęstować słodyczami oraz posłuchać Kapeli Retro.
Propozycją przygotowaną w Zespole Willowo-Ogrodowym specjalnie na święto muzeów jest wystawa pt. „Pejzażyści drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku”. Znajdziemy tam obrazy z prywatnej kolekcji b. rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego Czesława Osękowskiego oraz zbiorów gorzowskiego muzeum.
„Prezentowani malarze pejzażyści, z czołowym wrocławskim mistrzem Adolfem Dresslerem (1833–1881) i jego uczniami – mimo, iż w licznym zespole – stanowią zaledwie część grupy reprezentantów efektownej epoki niepowtarzalnego śląskiego pejzażu z malowniczymi zakątkami” - powiedział kurator wystawy Janusz Michalski.
"Modele zabytkowych powozów konnych ze zbiorów Zygmunta Karga" to z kolei wystawa unikatowej kolekcji mieszkańca Stargardu Szczecińskiego - modelarza, pasjonata i znawcy dawnego rzemiosła powoźniczego. Buduje on wystawowe modele pojazdów zaprzęgowych w skali 1:10, odwzorowując oryginalne egzemplarze.
Na wystawie w Spichlerzu znajdzie się czterdzieści modeli powozów konnych, sklasyfikowanych w sześciu blokach merytorycznych, tj. powozy gospodarskie, powozy wyjazdowe i spacerowe, powozy podróżne, powozy reprezentacyjne i ceremonialne, powozy transportowe oraz powozy specjalistyczne.
"By przybliżyć funkcje poszczególnych typów pojazdów zaprzęgowych, zaprezentowano również krótki zarys historyczny wzbogacony ikonografią i przekrojami technicznymi wybranych egzemplarzy oraz akwarele i rysunki Józefa Kodzia" - powiedział kurator wystawy Jan Zalewski.
Kolekcja Karga pokazywana była na kilkunastu autorskich wystawach, wiele modeli jego autorstwa znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Ponadto we wtorek (19 maja) gorzowskie muzeum po raz kolejny przeprowadzi akcję pn. „oceń zabytek w muzeum”. Jej celem jest pomoc gorzowianom w ocenie wartości historycznej i materialnej zabytkowych przedmiotów, które są w ich posiadaniu.
„Tego dnia można taką rzecz przynieść do muzeum (willa przy ul. Warszawskiej) w godz. 10:00-15:00, a nasi specjaliści ocenią jej wartość” - wyjaśnił Popek. (PAP)
mmd/ dym/