Kultura i sztuka po 1989 roku

10.05.2015 aktualizacja 11.08.2016

Obóz rzymski, gra escape room i szpital partyzancki na Noc Muzeów w Białymstoku

Obóz rzymski i walki gladiatorów, gra escape room, czyli uwolnij się z pokoju, czy poznawanie tajemnic ludzkiego ciała - to niektóre atrakcje przygotowane przez białostockie instytucje na Noc Muzeów.

W tym roku Europejska Noc Muzeów odbędzie się 16 maja.

Do obozu rzymskiego i na walki gladiatorów zaprasza Muzeum Wojska w Białymstoku. Z okrzykiem "Ave Caesar!" zostaną przywitani uczestnicy, którzy przyjdą na plac przed muzeum.

"Ciężkozbrojna, świetnie wyszkolona piechota rzymska zaprezentuje swoje umiejętności zarówno bojowe jak i z zakresu musztry. Gladiatorzy z okrzykiem +Ave Caesar morituri te salutant+ stoczą pojedynki ku uciesze widzów. Wszystko to natomiast spowije woń przygotowywanych na miejscu perfum i mieszanek kwiatowych" - powiedziała Marzena Wilczko z Muzeum Wojska. Dodatkowo będzie można pograć w gry planszowe "sięgające rodowodem starożytnego Rzymu".

W Noc Muzeów otwarty będzie też Pałac Branickich w Białymstoku, jeden z najważniejszych zabytków w mieście. Na placu przed pałacem Grupa "Wschód" zorganizuje szpital partyzancki, gdzie chętni będą mogli wziąć udział w historycznym kursie pierwszej pomocy. Obok szpitala powstanie obóz i kuchnia wojskowa z XVII wieku. Zainteresowani będą mogli też obejrzeć pokazy musztry czy wziąć udział w szkoleniu rekruta.

Natomiast w części w pałacu, gdzie swoją siedzibę ma Uniwersytet Medyczny, będzie można zwiedzić aptekę z przełomu XIX i XX wieku, a także wziąć udział w warsztatach robienia farmaceutyków. Odbędą się też pokazy doświadczeń chemicznych. A ciekawi tajemnic ludzkiego ciała będą mogli odbyć wycieczkę po Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka Uniwersytetu Medycznego, gdzie będzie można oglądać różne części ludzkiego ciała wykonane z tworzyw sztucznych, ale i prawdziwe - zakonserwowane w formalinie.

Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 przygotowało wydarzenie dla osób lubiących rozwiązywać zagadki - grę Escape Room, czyli ucieczkę z pokoju. Gra zdobywa coraz większą popularność w Polsce. W Noc Muzeów kilkuosobowe grupy zostaną zamknięte w "Pokoju Podróżnika" i będą musiały odgadnąć tajemnice starego podróżnika, rozwiązać zagadki, dzięki czemu odnajdą klucz i będą mogły wydostać się ze środka.

W ten dzień będzie można wybrać się także do Teatru Dramatycznego. Jednak na dużej scenie teatru nie będzie prezentowany żaden spektakl, ale w "Dark Roomie" - jak nazwano na tę noc dużą scenę - będzie można wysłuchać radiowej wersji spektaklu "Antyhona". (PAP)

swi/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL