Koncerty symfoniczne, kameralne i jazzowe, wystawy, projekcje filmów oraz panele dyskusyjne odbędą się podczas II Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego. Festiwal będzie się odbywał w dniach od 6 do 12 listopada w Warszawie.
"Wymiar międzynarodowy Paderewskiego jest tak potrzebny, jak wymiar międzynarodowy Chopina" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej założyciel Lubuskiej Fundacji im. Jana Ignacego Paderewskiego Cezary Lusiński.
"Z tym, że o drugiego nie trzeba się już starać, a o pierwszego tak. Chciałbym, aby Paderewski był tak znany, jak być powinien. Niestety powszechnie gra się tylko kilka jego najbardziej znanych utworów. Często zapomina się, że jest on autorem również wielu innych wybitnych kompozycji" - dodał.
Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się 6 listopada, w dzień 155. urodzin twórcy. W Teatrze Polskim w Warszawie wystąpią m.in. Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, który wykona "Rotę" Feliksa Nowowiejskiego i utwory patrona festiwalu - "Hej, Orle biały" i "Nad wodą bystrą i czystą". Na scenie zabrzmią także fragmenty opery "Manru" Paderewskiego w wykonaniu sopranistki Katarzyny Laskowskiej oraz tenora Rafała Bartmińskiego. Barkarolę fis-dur op. 60 i inne utwory Fryderyka Chopina zagra na fortepianie Wojciech Kocyan.
Następnego dniach w Zamku Królewskim usłyszymy m.in. "Tańce polskie op. 9 na cztery ręce" Paderewskiego w wykonaniu duetu fortepianowego z Majorki - Alberta Diaza i Xaviera Muta oraz Sonatę h-moll op. 58 Fryderyka Chopina według Szwajcarki chińskiego pochodzenia Melodie Zhao. "Baal Shem Suite" Ernesta Blocha, "Partitę na skrzypce i fortepian" Witolda Lutosławskiego i inne utwory zagra szwajcarski duet - Rachel Kolly D'Alba i Christian Chamorel.
Organizatorzy zaplanowali też mszę w intencji patrioty w Bazylice Archikatedralnej im. Jana Chrzciciela, Salon Muzyczny w Łazienkach i koncert w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
W kolejnych dniach odbędą się panel dyskusyjny, koncert "Paderewski-jazz-inspiracje" Krzesimira Dębskiego i przyjaciół oraz recitale fortepianowe uczestników XVII Konkursu Chopinowskiego. 11 listopada goście festiwalu będą mieli okazję także obejrzeć filmy poświęcone Paderewskiemu i posłuchać jego pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru mieszanego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
"Wymiar międzynarodowy Paderewskiego jest tak potrzebny, jak wymiar międzynarodowy Chopina" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej założyciel Lubuskiej Fundacji im. Jana Ignacego Paderewskiego Cezary Lusiński.
Festiwal zakończy koncert finałowy w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Sinfonia Varsovia pod batutą Marty Kluczyńskiej zagra Uwerturę Es-dur i Koncert fortepianowy a-moll op.17 oraz III Symfonię Es-dur "Eroica" op.55 Ludwiga van Beethovena.
Od 2 do 15 listopada w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie zwiedzający będą mieli także okazję obejrzeć wystawę "Paderewski wygrał Polskę na fortepianie".
Ignacy Jan Paderewski urodził się 6 listopada 1860 r. w Kuryłówce na Podolu. Studiował w Instytucie Muzycznym w Warszawie, w Berlinie oraz w Wiedniu. Występował prawie we wszystkich krajach Europy i obu Ameryk, a także w Afryce i Australii. Uważany był za jednego z największych pianistów swojej epoki.
W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. Pełnił funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych. W Paryżu wraz z Romanem Dmowskim podpisał traktat wersalski.
Jego domeną była działalność koncertowa. Większość jego utworów to kompozycje fortepianowe. W swojej muzyce stosował rytmikę melodykę polskich tańców ludowych, wykorzystywał techniki wariacyjną oraz polifonizacji. Stworzył jedną operę - "Manru" do libretta Alfreda Nossiga na podstawie "Chaty za wsią" Józefa Ignacego Kraszewskiego. (PAP)
oma/ agz/