06.03.2018–09.03.2018
Koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie 6 marca zainauguruje Ogólnopolskie Obchody 50. Rocznicy Wydarzeń Marca'68. Na obchody złoży się kilkadziesiąt spotkań, wernisaży, debat oraz koncertów w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Szczecinie.
Organizatorami Obchodów są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Zikaron-Pamięć-Memory, Internationellt Kulturforum w Szwecji, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Patronat nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Wydarzenia i działania upamiętniające Marzec ’68 organizowane będą na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie 50 lat temu odbył się wiec studentów. Uczelnia zaplanowała na 8 marca 2018 r.:
* godz. 12.00 - złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marzec ’68, usytuowaną na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu, przy bramie głównej UW,
* godz. 13.00 - referat prof. Jerzego Eislera, dawna Biblioteka UW,
* godz. 14.00 - otwarcie wystawy plenerowej organizowanej przez Muzeum UW, dawna Biblioteka UW,
* godz. 15.00 - debata z udziałem prof. Karola Modzelewskiego, prof. Włodzimierza Borodzieja, dr Karoliny Wigury, Małgorzaty Szpakowskiej oraz Anny Dobrowolskiej, dawna Biblioteka UW,
* godz.17.00 - w Instytucie Historycznym Dariusz Stola (Polin) i Joanna Wawrzyniak (IS UW) rozmawiać będą o lekcjach Marca z Adamem Michnikiem.
Głównym wydarzeniem obchodów rocznicy Marca ’68 w Muzeum POLIN będzie otwarcie nowej wystawy czasowej "Obcy w domu. Wokół Marca '68". Będzie ona pokazywać nie tylko przyczyny, przebieg i skutki antysemickiej kampanii lat 60., ale także opowie o różnych, osobistych doświadczeniach osób z pokolenia Marca’68. Częścią opowieści będą zgromadzone pamiątki i relacje uczestników i świadków wydarzeń.
Patronem wystawy jest Europejski Komitet Wspierania Muzeum POLIN. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Wystawa otwarta dla zwiedzających od 9 marca 2018.
Mecenas wystawy: Europejski Komitet Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Obok wystawy czasowej organizuje cykl debat, spektakli teatralnych oraz projektów edukacyjnych i naukowych, które mają skłonić do refleksji nad tym, czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka.
Program wydarzeń organizowanych we współpracy z POLIN.
Źródło: POLIN