Przejażdżki w klimacie PRL popularnym przed laty „ogórkiem”, czyli autobusem marki Jelcz po stolicy polskiej piosenki albo podpatrywanie scenek z życia XIX-wiecznej wsi - to tylko niektóre atrakcje 8. Nocy Muzeów, która w Opolu odbędzie się już w piątek.
Muzeum Polskiej Piosenki, Archiwum Państwowe oraz Muzeum Uniwersytetu Opolskiego na 8. Noc Muzeów wspólnie przygotowały atrakcje w klimacie PRL-u.
W programie jest właśnie „Jazda do historii z piosenką w tle, czyli sentymentalna podróż autobusem retro po ulicach Opola” - przejażdżka zabytkowym „ogórkiem” przez takie punkty miasta, które są istotne dla jego dziejów oraz dla historii opolskiego festiwalu. Podczas tej przejażdżki będzie się można spotkać z opolskim mistrzem sportu Januszem Trzepizurem oraz gwiazdą muzyki. Jaką – tego Muzeum Polskiej Piosenki przed piątkowo-sobotnią nocą zdradzać nie chce.
W podróż do przeszłości uczestników przejażdżek pomoże zabrać Archiwum Państwowe, które przygotowało np. Express Opolski – gazetę zredagowaną na bazie materiałów archiwalnych. „A osoby, które przyjdą do nas po bilety na przejazd, będą musiały odstać swoje w długiej kolejce, tak by poczuć klimat PRL” - zapowiada dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu Mirosław Lenart.
Archiwum zaproponuje też warsztaty językowo-plastyczne dla dzieci, a dla dorosłych – test z wiedzy o PRL-u.
Z kolei w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się m.in. wykład o historii pióra wiecznego - od tradycyjnego gęsiego aż po pióro jako dzieło sztuki, wraz z wystawą wiecznych piór. Będzie także spacer z przewodnikiem po niezwykłym – zwłaszcza nocą - Wzgórzu Uniwersyteckim. „Wspólną naszą inicjatywą jest też ożywienie pomników twórców i znakomitych wykonawców muzyki, które stoją na Wzgórzu Uniwersyteckim. Te pomniki będą śpiewać” – obiecuje dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki Jarosław Wasik.
Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej Jarosław Gałęza zachęca z kolei do odwiedzenia skansenu, który jest w muzeum, bo - jak przekonuje - w nocnej oprawie i nastrojowym oświetleniu prezentuje się on wyjątkowo. Program Nocy Muzeów w tej placówce zbudowany został wokół hasła „Skansen ożywiony – czyli nocne scenki z życia mieszkańców dawnej śląskiej wsi”. W jego ramach mają się m.in. odbyć pokazy kucia wyrobów z żelaza w zabytkowej kuźni; pokazy oporządzania zwierząt; tradycyjny wypiek chleba; pogadanki o magii ziół w wykonaniu wiejskich „szeptuch”, a także scenki z życia XIX-wiecznej wsi – te, które będzie można podpatrzyć w wiejskich zagrodach czy np. dawnej karczmie. Dla zwiedzających będą udostępnione niemal wszystkie obiekty placówki, a we wspomnianych scenkach wystąpią pracownicy muzeum.
W Muzeum Politechniki Opolskiej można będzie zobaczyć bogatą kolekcję lamp rentgenowskich oraz wszystkiego, co związane jest z promieniowaniem rentgenowskim – placówka zgromadziła ponad tysiąc eksponatów z tym związanych. Z kolei w Muzeum Śląska Opolskiego motywem przewodnim będzie szekspirowski "Sen nocy letniej" i wszystko, co ze snem jest związane. Odbędą się wykłady i pogadanki np. o śnie w literaturze, o sennych majakach czy historii pidżam. Będzie też m.in. widowiskowy mapping na ścianie muzeum i spektakl ogniowy przy schodach pobliskiego kościoła.
W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu odbędzie się np. wystawa „Gołąbek pokoju”, przygotowana przez Muzeum Karykatury w Warszawie, na którą składają się prace wybitnych polskich karykaturzystów. W ramach atrakcji warsztaty historyczno-plastyczne pod hasłem „Gołąbek zamiast bombek. Wszystko co chcesz wiedzieć o gołąbku pokoju” poprowadzi znany opolski artysta, satyryk i karykaturzysta Andrzeja Czyczyło.
Opolskie muzea podczas piątkowo-sobotniej nocy zachęcają też do zabawy "Znajdź intruza", która trwać będzie we wszystkich siedmiu muzeach. Chodzi w niej o to, aby odnaleźć element niepasujący do ekspozycji danego muzeum. Kto w trzech placówkach znajdzie takiego „intruza” – dostanie nagrodę.
W sumie atrakcje w ramach tegorocznej imprezy przygotowało siedem opolskich placówek kultury. (PAP)
kat/ gma/