Inne

20.03.2013 aktualizacja 11.08.2016

Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku 2012

W finale Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku znalazło się 12 spośród 65 nadesłanych zgłoszeń. O jego wynikach w głosowaniu zadecydują Internauci. Celem plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w 2012 roku i popularyzacja historii.

Na tegoroczną edycję Plebiscytu nadesłano bardzo różnorodne projekty świadczące o dużej aktywności środowisk i osób zaangażowanych w odkrywanie i poznawanie historii także lokalnej. Wśród zgłoszonych są portale internetowe, akcje edukacyjne, wystawy, festiwale i spektakl historyczny.

Na tegoroczną edycję Plebiscytu nadesłano bardzo różnorodne projekty świadczące o dużej aktywności środowisk i osób zaangażowanych w odkrywanie i poznawanie historii także lokalnej. Wśród zgłoszonych są portale internetowe, akcje edukacyjne, wystawy, festiwale i spektakl historyczny.

W finale znalazły się: Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin; „Ostatnia Tajemnica Riese” – teatr historii pokazujący wejście Armii Czerwonej w Góry Sowie; muzealna trasa pamięci „Pamiętaj z nami” w Krakowie; Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”; Konkurs „Hard as a ROCK, twardzi jak skała – 70. rocznica powstania Armii Krajowej”; Otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej; Czołg z wojny polsko-bolszewickiej przekazany Polakom w Afganistanie; Otwarcie odbudowanego polskiego cmentarza w Koji nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie; e-kultura; e-zabytek.nid.pl; Zakończenie konserwacji najcenniejszych zabytków Lublina; Otwarcie Muzeum Animacji w Łodzi.

Wydarzenia do ostatniego etapu plebiscytu wybierało jury w składzie: prof. Wojciech Roszkowski, prof. Andrzej Chwalba, dr Kazimierz Wóycicki, red. Jan Wróbel oraz przedstawiciele portalu historia.org.pl i Muzeum Historii Polski.

Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie. Przypominamy, że wydarzenia i ich numeracja ułożone są według kolejności zgłoszeń. Na głosy czekamy do 31 marca br.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w po ogłoszeniu wyników w miejscu zaproponowanym przez zwycięzcę.

W ubiegłym roku tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenie uznało zorganizowanie uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Pasjonatom historii udało się po 72 latach odnaleźć miejsce pochówku bohaterów i zorganizować ponowny pogrzeb wraz honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego. Dwa lata temu za najważniejsze wydarzenie internauci wybrało otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

Organizatorami plebiscytu są Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl.

 
Kliknij tutaj i zagłosuj na wydarzenie historyczne roku 2012

(MHP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL