01.07.2024–31.08.2024
Ogród Starostwa, osiedle Śródmieście, Skansen w Pszczynie oraz teren przy suszeckim GOK-u i goczałkowickim Uzdrowisku - to miejsca w powiecie pszczyńskim, w których już w drugim tygodniu lipca można zobaczyć obrazy w ramach projektu "Pranie pachnące sztuką".
Z początkiem lipca obrazy pszczyńskich artystów pojawią się na płótnach w różnych przestrzeniach powiatu. Projekt "Pranie pachnące sztuką" to inicjatywa Powiatu Pszczyńskiego, którego celem jest promocja lokalnych twórców, a także sztuki w przestrzeni publicznej.
Projekt zakłada stworzenie wystaw obrazów pszczyńskich artystów w nieoczywistej formie i miejscach. Obrazy zostaną wydrukowane na płótnach, przypięte klamerkami i wywieszone na sznurach w różnych częściach miasta.
"W ubiegłym roku ten projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem mieszkańców, którym spodobała się zarówno forma prezentacji obrazów jak i prace naszych twórców. Promujemy lokalnych artystów i konsekwentnie wskazujemy, że dla sztuki każda przestrzeń jest dobra, obrazy mogą zdobić nasze ulice i inne tereny" - podkreślił w informacji prasowej starosta pszczyński Grzegorz Wanot.
Jak dodał, że w tym roku odbędzie się pięć plenerowych wystaw na terenie trzech gmin. Ich tematyka i technika jest różnorodna - zobaczyć można będzie wydrukowane na płótnach obrazy, zdjęcia, grafiki. Jedna z wystaw będzie dedykowana dzieciom.
Wernisaże wystaw w ramach tegorocznej edycji odbędą się od 11 do 14 lipca, a jak podkreślają organizatorzy "pranie będzie pachniało sztuką do końca wakacji".
W ogrodzie Starostwa można będzie zobaczyć krajobrazy autorstwa Moniki Balcar-Konieczny, na osiedlu Śródmieście - serię kierowanych do dzieci akwarel Anny Stoszek-Szroborz, przy suszeckim GOK-u - wystawę "Radościowice" Pawła Widery, w goczałkowickim Uzdrowisku - fotografie członków Stowarzyszenia "Przeciw Nicości", natomiast w pszczyńskim Skansenie - grafiki Aleksandra Spyry.
"Kolejni partnerzy tego wydarzenia zgłaszali się do nas sami, chcąc w nowatorski sposób prezentować dzieła lokalnych twórców - nie w galeriach, a wydrukowane na płótnach, przewieszone na sznurze i przypięte klamerkami" - zaznaczyła naczelnik Wydziału Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej Kinga Pławecka-Bratek.
W organizację wystaw zaangażowały się: Zarząd osiedla Śródmieście, Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej oraz Powiat Pszczyński, który jest inicjatorem całego projektu. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ aszw/