Auschwitz

09.02.2018 aktualizacja 15.02.2018

Poznaj #GłosOcalonych

08.02.2018 #GłosOcalonych #GłosOcalonych

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego rozpoczyna akcję informacyjną. Codziennie na stronie internetowej, profilu facebookowym i innych mediach społecznościowych Ośrodka pojawi się wyjątkowa relacja osoby ocalonej z obozu Auschwitz-Birkenau.

"Dziś, gdy historia II wojny światowej jest często relatywizowana, a zbrodnie niemieckie są kwestionowane, warto jest inicjować takie kampanie jak #GłosOcalonych/#SurvivorsReveal, które wykorzystują nowoczesne narzędzia, takie jak media społecznościowe, do prowadzenia szeroko zakrojonej akcji" – mówi dr Wojciech Kozłowski, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im Witolda Pileckiego. "Mamy nadzieję, że relacje osób ocalonych z obozu pozwolą precyzyjnie odróżnić ofiary od sprawców. Projekt skierowany jest w dużej mierze do odbiorców zagranicznych, dlatego wszystkie historie publikujemy zarówno w języku polskim, jak i angielskim" – dodaje Kozłowski.

Na prowadzonym przez Ośrodek im. Witolda Pileckiego portalu ZapisyTerroru.pl znajduje się ponad 1000 świadectw zgromadzonych tuż po zakończeniu II wojny światowej na potrzeby dwóch najważniejszych proce­sów w sprawie obozu. Jest to największy na świecie zbiór relacji proce­sowych o Auschwitz-Birkenau. Zeznania publikowane w ramach akcji #GłosOcalonych/#SurvivorsReveal pochodzą z procesu Rudolfa Hoessa w Warszawie i tzw. pierwszego procesu oświęcimskiego w Krakowie. Procesy te odbyły się w Polsce Ludowej w 1947 roku przed Najwyższym Trybunałem Narodowym. Jest to pierwsze źródło, do którego należy sięgnąć, chcąc poznać historię obozu z perspektywy więźniów.

„Zapisy Terroru” to nowoczesne przedsięwzięcie z pogranicza badań naukowych, popularyzacji historii i szeroko rozumianej kultury pamięci. Wysiłkiem Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego powstaje największy zbiór świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy - ONLINE. Baza zawiera relacje obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totali­taryzmów: niemieckiego i sowieckiego. W świadectwach tych kryją się osobiste doświadczenia ofiar zbrodni totalitarnych, ich rodzin i bliskich.

https://www.facebook.com/osrodek.badan.nad.totalitaryzmami/

https://twitter.com/OBnTPileckiego

Źródło: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL