08.02.2018
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego rozpoczyna akcję informacyjną. Codziennie na stronie internetowej, profilu facebookowym i innych mediach społecznościowych Ośrodka pojawi się wyjątkowa relacja osoby ocalonej z obozu Auschwitz-Birkenau.
"Dziś, gdy historia II wojny światowej jest często relatywizowana, a zbrodnie niemieckie są kwestionowane, warto jest inicjować takie kampanie jak #GłosOcalonych/#SurvivorsReveal, które wykorzystują nowoczesne narzędzia, takie jak media społecznościowe, do prowadzenia szeroko zakrojonej akcji" – mówi dr Wojciech Kozłowski, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im Witolda Pileckiego. "Mamy nadzieję, że relacje osób ocalonych z obozu pozwolą precyzyjnie odróżnić ofiary od sprawców. Projekt skierowany jest w dużej mierze do odbiorców zagranicznych, dlatego wszystkie historie publikujemy zarówno w języku polskim, jak i angielskim" – dodaje Kozłowski.
Na prowadzonym przez Ośrodek im. Witolda Pileckiego portalu ZapisyTerroru.pl znajduje się ponad 1000 świadectw zgromadzonych tuż po zakończeniu II wojny światowej na potrzeby dwóch najważniejszych procesów w sprawie obozu. Jest to największy na świecie zbiór relacji procesowych o Auschwitz-Birkenau. Zeznania publikowane w ramach akcji #GłosOcalonych/#SurvivorsReveal pochodzą z procesu Rudolfa Hoessa w Warszawie i tzw. pierwszego procesu oświęcimskiego w Krakowie. Procesy te odbyły się w Polsce Ludowej w 1947 roku przed Najwyższym Trybunałem Narodowym. Jest to pierwsze źródło, do którego należy sięgnąć, chcąc poznać historię obozu z perspektywy więźniów.
„Zapisy Terroru” to nowoczesne przedsięwzięcie z pogranicza badań naukowych, popularyzacji historii i szeroko rozumianej kultury pamięci. Wysiłkiem Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego powstaje największy zbiór świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy - ONLINE. Baza zawiera relacje obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. W świadectwach tych kryją się osobiste doświadczenia ofiar zbrodni totalitarnych, ich rodzin i bliskich.
https://www.facebook.com/osrodek.badan.nad.totalitaryzmami/
https://twitter.com/OBnTPileckiego
Źródło: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego