Jak ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej jest postrzegane w różnych krajach? Muzeum POLIN zaprasza w sobotę, 4 lipca o godz. 16.30 na pokaz austriacko-szwajcarskiego filmu „Akta Grüningera”, który opowiada o wydarzeniach 1938 roku, kiedy Szwajcaria zamknęła granice przed Żydami uciekającymi z Niemiec i Austrii.
Wstęp wolny.
Film przedstawia losy Paula Grüningera, komendanta policji z St. Gallen, który pomagał Żydom zostać w Szwajcarii, wystawiając im fałszywe dokumenty. Po projekcji omówione zostaną przykłady historii „cichych bohaterów” z różnych krajów - różne przykłady postrzegania kwestii ratowania Żydów w trakcie II wojny światowej z Amsterdamu, Berlina, Warszawy, Budapesztu oraz Hohenems niedaleko granicy austriacko-szwajcarskiej.
Podczas spotkania zaprezentowana zostanie również strona internetowa, która powstała we współpracy z zagranicznymi partnerami: Stichting Castrum Peregrini (Holandia), Joods Historisch Museum (Holandia), Jüdisches Museum Hohenems (Austria), Gedenkstätte Stille Helden in der Stiftung Gedenkstätte Deutscher Widerstand (Niemcy) oraz MAROM Klub Egyesület (Węgry).
* * *
W ciągu ostatnich dwóch lat Muzeum POLIN było zaangażowane w międzynarodowy projekt „Cisi bohaterowie, żywa pamięć” dotyczący pamięci o ukrywających się Żydach i osobach, które im pomagały. Projekt pokazał, że w Europie jest wiele sposobów rozumienia terminu „cisi bohaterowie” i wiele różnic w postrzeganiu roli ratujących.
Projekt „Cisi bohaterowie, żywa pamięć. Wątek ukrywania Żydów podczas II wojny światowej a aktywne uczenie się dorosłych” realizowany jest w od sierpnia 2013 do lipca 2015 dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”.
Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN