Kultura i sztuka po 1989 roku

10.10.2017

Projekt "Jaki Muranów?"

13.10.2017 - 08.12.2017 Kadr z filmu "Przepis na kiszone" Kadr z filmu "Przepis na kiszone"

Od października do grudnia 2017 (w każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18.00) w ramach projektu pt. "Jaki Muranów?" odbędą się trzy spotkania filmowe o tematyce żydowskiej oraz dyskusje nad dziedzictwem żydowskim na Muranowie.

Pokazane zostaną filmy o uniwersalnych treściach (Przepis na kiszone, Dzień po żałobie), aktualnym znaczeniu (Samira) oraz ważne z punktu widzenia historii lokalnej (Żydzi Warszawy, Stacja Muranów).

Celem projektu jest refleksja mieszkańców „Muranowa zachodniego” głównie okolic ulicy Smoczej nad żydowskim dziedzictwem ich „małej Ojczyzny” oraz jego znaczeniem współcześnie.

Podczas otwartych dla wszystkich spotkań - w kawiarni Smocza – Fajne miejsce - pokazane zostaną:

1.             Pickle Recipe / Przepis na kiszone, reż. Michael Manasseri, USA, 2016, 97`, nagroda publiczności, najlepsza komedia na Los Angeles JFF oraz nagroda publiczności 14. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej 2016 (13 października, piątek, godz. 18.00)

2.            One Week And A Day / Dzień po żałobie, reż. Asaph Polonsky, Izrael, 2016, 98`- najlepszy film 14. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej 2016, Cannes Film Festival 2016, Najlepsza Izraelska Fabuła - Jerusalem Film Festival 2016 - Best Izraeli Feature Film. (10 listopada, piątek, godz. 18.00)

3.            Samira, reż. Dalit Kimor, Izrael, 2015, 40` (fabuła)

4.            Żydzi Warszawy / Jews of Warsaw, reż. Daniel Strehlau, Polska 1997, 38` (dokument)

Stacja Muranów – 10’ (8 grudnia, piątek, godz. 18.00)

 

Opis filmu „Przepis na kiszone”:

Joey Miller, król didżejów z Detroit, jest samotnym ojcem i tonie w długach. Zbliża się bat micwa jego córki Julie, a on nie ma sprzętu, żeby zagrać na organizowanej z tej okazji imprezie. W końcu Joey prosi o pomoc wujka Morty’ego (David Paymer - Amistad), który stawia jednak jeden warunek. Joey musi wykraść od swojej babci Rose (Lynn Cohen - Monachium, Seks w wielkim mieście) przepis na ogórki kiszone. Jest jeden problem: babcia zamierza zabrać ten przepis do grobu…

Język: Angielski Napisy: Polskie

Opis filmu „Dzień po żałobie”:

Jeden dzień z życia pogrążonego w żałobie ojca, który wykrada z hospicjum medyczną marihuanę, porzuca pracę i spędza dzień ze skrytym synem sąsiada, podczas gdy jego żona usiłuje żyć normalnie. Każde z nich próbuje radzić sobie ze śmiercią syna na swój sposób. Eyal nie może się pogodzić z dramatem, który spotkał jego rodzinę. Można by przypuszczać, że jego żałoba powinna już dobiegać końca. Tak to przynajmniej chciałby widzieć jego żona. W pewnym momencie Eyal niespodziewanie znajduje nowego sprzymierzeńca, który pokazuje mu, że na to wszystko można spojrzeć z nieco innej perspektywy.

Język: hebrajski. Napisy: Angielskie, Polskie

Opis filmu „Samira”:

Samira - przykładna obywatelka i gospodyni domowa czy zamachowiec samobójca? Samira miała męża i córkę. Starała się żyć normalnie. Dlaczego zatem usiłowała wysadzić się w powietrze w pełnej ludzi kawiarni? Intensywne śledztwo pozwoli wykazać, jakie były jej motywacje…

Język: hebrajski. Napisy: Angielski, Polskie

Opis filmu „Żydzi Warszawy”:

Filmowy portret życia i kultury Żydów Warszawy, od ich osiedlenia się na skarpie wiślanej w XIII wieku, po ostateczną zagładę w 1943 roku. Autor wędruje po mieście, w którym jeszcze na początku XX wieku mieszkało blisko 317 tysięcy Żydów, szukając ich śladów. Dziś trudno je znaleźć, choć naród ten przeżył w Warszawie kilkaset lat. Zburzenie miasta po obu powstaniach - w getcie i warszawskim - prawie całkowicie unicestwiło materialny dorobek społeczności żydowskiej, stanowiącej w przeszłości niemal 40 proc. mieszkańców stolicy.

Opis filmu „Stacja Muranów”:

Autorka książki „Stacja Muranów” Beata Chomątowska opowiada o ciekawych miejscach i osobach na Muranowie.

Partnerem medialnym projektu jest Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej (www.WJFF.pl). 15. edycja odbywa się w dniach 24-30 listopada 2017.

Projekt realizowany w ramach konkursu na wsparcie inicjatyw sąsiedzkich „Nasz Muranów” organizowanego przez Muzeum POLIN przy współpracy CKS Urzędu Miasta st. Warszawy oraz partnerstwa „Przepis na Muranów”.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL