27.08.2021–29.08.2021
Przegląd Przeszłość / Przyszłość, cykl wydarzeń organizowanych przez Fundację im. Janusza Kurtyki, odbędzie się 27–29 sierpnia na terenie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz w Warszawie.
Kulminacyjnym punktem będzie drugi dzień Przeglądu (sobota, 28 sierpnia). Wówczas odbędzie się gala, której głównym elementem jest podsumowanie promocji zagranicznej książek nagrodzonych w II i III edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki oraz wręczenie nagród jej IV i V edycji. Nagroda im. Janusza Kurtyki to wielofunkcyjne narzędzie projektowe, stworzone w celu promocji na świecie najlepszych książek polskich historyków. Intencją organizatorów jest poszerzenie dostępności językowej i promocja wyjątkowych pozycji historycznych wydanych na rodzimym rynku. Tego dnia będą miały miejsce inicjatywy integrujące środowisko skupione wokół idei promocji polskiej historii I patriotyzmu.
Podczas wydarzenia zostaną wręczone również Nagrody w Konkursie Przeszłość / Przyszłość w kategoriach:
- „Upamiętnienie w terenie” dla nagrodzenia inicjatyw upamiętniających polską historię i bohaterów, np. w postaci tablic, pomników, drogowskazów, płyt nagrobnych i innych;
- „Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą” dla nagrodzenia inicjatyw, promujących polską historię za granicą;
- „Strażnicy Ksiąg” dla nagrodzenia inicjatyw księgarzy, antykwariuszy, bibliotekarzy i wydawców, związanych z ich pracą, które przyczyniają się do promocji polskiej historii lub jej upamiętnienia;
- „Innowacyjne formy edukacji historycznej” dla nagrodzenia inicjatyw promujących polską historię z wykorzystaniem niestandardowych metod edukacji, dostosowanych do współczesnego odbiorcy.
Pierwszy dzień Przeglądu (27 sierpnia) poświęcony zostanie debatom nawiązującym do kategorii konkursowych. Będą to odpowiednio:
- debata „Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą”
- debata „Upamiętnienie w terenie (historia, lokalność, pamięć)”
- debata „Pamięć tradycyjna i innowacyjna – strażnicy ksiąg kontra innowacyjne formy edukacji historycznej”
W tym dniu odbędzie się też konferencja „Znicze w naszych dłoniach. Pozytywne aspekty wpływu dorobku naukowego i muzealniczego w Polsce, w sferze zachowania miejsc pamięci Holokaustu, na relacje polsko-żydowskie”. Wydarzenie skierowane jest zarówno do odbiorców polskich jak i amerykańskich. Będzie transmitowane on-line dzięki wsparciu partnerów zagranicznych. W trakcie całego dnia prezentowana będzie wystawa, która dotyczy form upamiętnienia Holokaustu na terenie Polski. Dostępne będą także towarzyszące wydarzeniu katalogi.
29 sierpnia będzie można zwiedzić Bibliotekę im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Odbędzie się również spacer historyczny: Warszawa, miasto dwóch powstań. Śladami Żydów i Polaków w czasie okupacji niemieckiej. Wyrusza on o godz. 12.30 spod Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie. W kościele tym o godz. 11.30 zostanie odprawiona msza św. w intencji środowiska patriotycznego skupionego wokół Fundacji. Spacer zakończy się złożeniem zniczy i oddaniem hołdu przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich na pl. Krasińskich w Warszawie.
Na wszystkie wydarzenia obowiązuje rejestracja za pośrednictwem strony internetowej Fundacji (www.fundacjakurtyki.pl), na której można znaleźć szczegółowy program wydarzeń.
Źródło: Fundacja im. Janusza Kurtyki