Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie koło Międzyrzecza zaprasza w niedzielę na dziewiątą edycję imprezy pod nazwą "Rajd Karabanowa", organizowaną w rocznicę przełamania linii niemieckich fortyfikacji przez Armię Czerwoną w 1945 r. Rajd to także wydarzenie służące promocji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego – jednej z największych atrakcji turystycznych województwa lubuskiego - poinformował PAP Grzegorz Urbanek z Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.
W styczniu 1945 r., pomimo potężnych umocnień na granicy polsko-niemieckiej, radzieckie wojska pancerne szybko poradziły sobie ze sforsowaniem Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, nie odnosząc poważnych strat. W akcji wyróżnił się dowódca batalionu czołgów 44. Brygady Pancernej mjr Aleksiej Karabanow, który w nocy z 29 na 30 stycznia 1945 r. wraz ze swoim oddziałem sforsował zaporę przeciwpancerną w obecnym Pniewie, bez wystrzału.
Tradycyjnie impreza rozpocznie się od złożenia wiązanek kwiatów przed pomnikiem radzieckiego czołgisty mjr Aleksieja Karabanowa we wsi Wysoka niedaleko Pniewa, a przed południem na terenie muzeum planowany jest start do rajdu samochodów terenowych pod hasłem "Odkrywamy Lubuskie".
W Pniewie będzie okazja do zwiedzenia bunkru Pz.W. 717, w którym zostało zrekonstruowane wyposażenie z okresu II wojny światowej, a także możliwość przejażdżki gąsienicowym transporterem opancerzonym. Będzie ognisko i inne atrakcje.
Udział w "Rajdzie Karabanowa" będzie także okazją do poznania historii i tajemnic niemieckich fortyfikacji.
„W tegorocznym bloku edukacyjnym znalazły się dwa wykłady. Maksymilian Frąckowiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowie o ekshumacjach żołnierzy poległych na terenie i w okolicach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, a członkowie stowarzyszenia historycznego Aureus z Międzychodu podzielą się doświadczeniami ze swoich podwodnych eskapad w zalane rejony fortyfikacji” - powiedział PAP Urbanek.
W styczniu 1945 r., pomimo potężnych umocnień na granicy polsko-niemieckiej, radzieckie wojska pancerne szybko poradziły sobie ze sforsowaniem Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, nie odnosząc poważnych strat. W akcji wyróżnił się dowódca batalionu czołgów 44. Brygady Pancernej mjr Aleksiej Karabanow, który w nocy z 29 na 30 stycznia 1945 roku wraz ze swoim oddziałem sforsował zaporę przeciwpancerną w obecnym Pniewie, bez wystrzału.
Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to potężny system poniemieckich fortyfikacji, zbudowany w latach 30. XX wieku na pograniczu niemiecko–polskim. Położony jest w łuku Odry i Warty, rozciąga się na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza.
Do starcia doszło jednak w pobliskiej wsi Wysoka. Jedynym radzieckim żołnierzem, który poległ, był mjr Karabanow. To wydarzenia upamiętnia pomnik radzieckiego oficera, a od 2005 roku w ostatnią niedzielę stycznia organizowany jest rajd jego imienia.
Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to potężny system poniemieckich fortyfikacji, zbudowany w latach 30. XX wieku na pograniczu niemiecko–polskim. Położony jest w łuku Odry i Warty, rozciąga się na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza.
Budowa schronów bojowych na odcinku północnym i południowym ruszyła w lecie 1936 r. Ostatecznie do wybuchu II wojny światowej Niemcy na całej stukilometrowej linii umocnień zdążyli wybudować 106 bunkrów, z których 21 połączono wspólną siecią podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 30 kilometrów i głębokości do 40 metrów.
W okresie wojennym fortyfikacje były wykorzystywane jako podziemne fabryki. Firma Daimler–Benz produkowała tam części do silników samolotowych.
Na przełomie stycznia i lutego 1945 roku Rosjanie zajęli całą potężną linię fortyfikacyjną w ciągu trzech dni, gdyż w tym czasie załogi poszczególnych bunkrów stanowiły jednostki bardzo nieliczne i słabo wyszkolone.
Obecnie Międzyrzecki Rejon Umocniony stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Ziemi Lubuskiej, odwiedzaną przez ludzi z całego świata. W podziemnych bunkrach i korytarzach mieści się ponadto największy w Europie rezerwat nietoperzy. (PAP)
mmd/ hes/