30.07.2022–31.07.2022
![Źródło: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202207/Rodzinne%2Bspotk_.jpg?itok=D1u7Q1S3)
30 i 31 lipca w Warszawie pod hasłem "Przed godziną W" odbędzie się Rodzinne spotkanie z historią.
W dniach 30-31 lipca w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie odbędzie się Rodzinne spotkanie z historią pod hasłem Przed godziną „W”.
Rodzinne spotkanie z historią otworzy briefing z udziałem zastępcy Prezesa IPN dr Mateusza Szpytmy, dyrektora Muzeum dr hab. Filipa Musiała oraz dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Adama Hlebowicza.
W programie wydarzenia są gry, koncerty, warsztaty, wystawy oraz zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Okazją jest zbliżająca się, 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r o 17 (godzina "W").
"To pierwsze tego typu spotkanie, które organizujemy na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na terenie dawnego więzienia przy Rakowieckiej. Na Rodzinnym spotkaniu z historią zaprezentujemy atrakcyjne projekty edukacyjne" - powiedział w rozmowie z PAP, dr Rafał Leśkiewicz. "Chcemy zaszczepić zainteresowanie historią Polski XX wieku, tak, by stała się inspiracją dla młodych pokoleń" - dodaje rzecznik prasowy IPN.
Pracownicy Archiwum IPN zaprezentują projekt Archiwum Pełne Pamięci, przybliżą pracę Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej IPN i opowiedzą, w jaki sposób poznać losy naszych bliskich represjonowanych przez III Rzeszę oraz Związek Sowiecki w latach 1939–1956.
W trakcie Rodzinnego spotkania z historią będą zaprezentowane wystawy „Obława Augustowska” oraz „Symbole naszej historii”; zaplanowano także zajęcia na strzelnicy w punkcie rekonstrukcyjnym „Powstanie Warszawskie 44” stworzonym przez Projekt Historyczny „Konspiracja”.
W sobotę, 30 lipca Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” zaprezentuje „Grę Powstańczą”, która przybliży najmłodszym pokoleniom historię Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego.
Organizatorzy zapowiadają część muzyczną - „Patriotyczne nutki” - śpiewanie pieśni patriotycznych i powstańczych. W sobotni wieczór odbędzie się koncert „Pośród kul, huku dział. Piosenki szturmowe Powstania Warszawskiego" w wykonaniu Teatru Muzycznego „Od Czapy”. Wezmą w nim udział żołnierze i uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz ich rodziny.
31 lipca żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przybliżą żołnierską służbę i zaprezentują broń, wyposażenie oraz wojskowe pojazdy.
W ramach projektu „Podaruj Pamiątkę” można przekazać do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL pamiątki związane z antykomunistycznym oporem Polaków i walką o niepodległość w latach 1944–1989.
Chętni będą mieli okazję do bezpłatnego zwiedzania muzeum wraz z przewodnikiem. Będą tam prezentowane m.in. liczne pamiątki z okresu Powstania Warszawskiego.
Organizatorami imprezy Przed godziną „W”: Rodzinne spotkanie z historią w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL są: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/