Paradą folklorystycznych zespołów muzycznych i tanecznych z różnych zakątków świata przez centrum Białegostoku rozpoczął się we wtorek 7. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza potrwa do 27 lipca.
To największa tego typu impreza w województwie podlaskim. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. Organizuje go Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku.
Zespoły z różnych krajów świata m.in. z Serbii, Turcji, Bułgarii, Ukrainy, Rosji oraz Polski w tradycyjnych strojach przeszły sprzed białostockiej katedry na Rynek Kościuszki, gdzie rozstawiono scenę. Tam oficjalnie rozpoczęto festiwal.
Podczas inauguracji festiwalu marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański nazwał to święto muzyki i tańca "festiwalem przyjaźni".
P.o. dyrektora WOAK Cezary Mielko podkreślił, że festiwal buduje otwartość i zrozumienie dla innych kultur. Dodał, że festiwal jest też wyrazem zainteresowania mieszkańców Białegostoku przyjeżdżającymi zespołami i ich twórczością.
Festiwal otworzył koncert kapeli góralskiej Muzyka im. ks. prof. Józefa Tischnera, która w swoim repertuarze ma tradycyjne podhalańskie melodie, ale też tradycyjne utwory z sąsiadujących z Podhalem terenów - Pienin, Spiszu czy Słowacji.
Wystąpił też zespół pieśni i tańca Islamey z Adygei; jest to niezwykle oryginalna grupa, która już po raz drugi została zaproszona na festiwal.
W sumie w festiwalu uczestniczą 23 zespoły m.in. z Bułgarii, Macedonii, Bułgarii, Ukrainy, Rosji, Gruzji i Japonii oraz Polski, które wystąpią w ponad 20 miejscowościach w całym regionie, np. w Mońkach, Łomży, Bielsku Podlaskim, Zambrowie i Tykocinie.
Festiwalowe koncerty odbywać się będą m.in. w synagodze, domach kultury, amfiteatrach, a także na miejskich placach.
"Podlaska Oktawa Kultur" została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok. (PAP)
swi/abe/