Polska po 1989 roku

09.05.2017

Głosowanie internetowe na Wydarzenie Historyczne Roku 2016 - do 14 V

13.04.2017 - 14.05.2017 Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku 2016” Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku 2016”

Do 14 maja można głosować w internecie w Plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2016”. Można wybierać spośród 15 projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łącznie należy wybrać trzy projekty). Organizatorzy zaznaczają, że kolejność wydarzeń (ich numeracja) na platformie do głosowania jest przypadkowa.

W 10. edycji Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl, nadesłano 250 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Australii, USA, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Irlandii. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. W drugim etapie głosować mogą wszyscy i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Organizatorzy czekają na Państwa głosy do 14 maja (niedzieli) – włącznie.

W tym roku nadesłano bardzo różnorodne projekty, co świadczy o dużej aktywności środowisk i osób zaangażowanych w odkrywanie i poznawanie historii także lokalnej. Swoje wydarzenia zgłaszały zarówno muzea o zasięgu ogólnopolskim, jak i regionalnym, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje, instytucje samorządu terytorialnego, szkoły oraz organizacje polonijne za granicą. Wśród zgłoszonych inicjatyw były m.in. wystawy, akcje edukacyjne, spektakle teatralne, festiwale, rekonstrukcje historyczne, strony internetowe, aplikacje mobilne, książki, gry planszowe i miejsce oraz filmy dokumentalne.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łącznie należy wybrać trzy projekty). Organizatorzy zaznaczają, że kolejność wydarzeń (ich numeracja) na platformie do głosowania jest przypadkowa.

Komisja konkursowa, w składzie: dr hab. Michał F. Woźniak (prof. UMK, przewodniczący Rady ds. Muzeów MKiDN), dr hab. Piotr Majewski (dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów), prof. UJ dr hab. Andrzej Szczerski, Monika Matwiejczuk (kierownik Działu Wystawienniczego Muzeum Historii Polski) oraz Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), zadecydowała, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostanie 15 wydarzeń, wśród których znalazły się (kolejność przypadkowa):

KATEGORIA „WYDARZENIE”

1.  Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej (organizator: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej),

2.  Obchody jubileuszu 50-lecia Muzeum Więzienia Pawiak (organizator: Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie),

3.  Film „Wołyń” (organizator: Producenci: Dariusz Pietrykowski, Andrzej Połeć, Feliks Pastusiak Reżyser: Wojciech Smarzowski),

4.  40. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 (organizator: Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec '76, NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska),

5.  Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego (organizator: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego).

KATEGORIA „WYSTAWA”

1. Wystawa stała „Wrocław 1945-2016” (organizator: Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"),

2. Wystawa stała Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu (organizator: Urząd Miasta w Opolu),

3. Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach (organizator: Muzeum Miasta Gdyni),

4. Jeńcy wojenni w Krakowie 1939–1945 (organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa),

5. „Maria. Mater Misericordiae” (organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie).

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA”

1. Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (organizator: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach),

2. „Poznań w 56 sekund” - konkurs filmowy z okazji 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca (organizator: „Głos Wielkopolski”, Polska Press Grupa),

3. Muzeum. Udostępnij! (organizator: Muzeum Emigracji w Gdyni),

4. „Historia w ożywionych obrazach” - cykl filmów edukacyjnych (organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych),

5. Muzeum na kółkach (organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN).


Ostateczne wyniki głosowania internautów poznamy w czerwcu. Podczas uroczystego zakończenia w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie nastąpi wręczenie nagród głównych – cennych statuetek, wykonanych przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. W ubiegłym roku ponad 7 tys. internautów oddało swoje głosy na konkretne wydarzenia. Jak podkreślają uczestnicy, „plebiscyt jest dla nich idealną formą promocji i popularyzacji historii”.

To pierwszy tego typu plebiscyt w Polsce, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.

Wśród patronów medialnych Plebiscytu są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny www.dzieje.pl

W poprzednich latach internauci wybrali:

2015 - wystawa stała Muzeum Katyńskiego (kategoria „Wystawa”), rekonstrukcja historyczna „Obława Augustowska. Lipiec 1945” (kategoria „Wydarzenie”), społeczna akcja „Chwalimy się Powstaniem” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
2014 - wystawa „Krakowscy Wyklęci” przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (kategoria „Wystawa”), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria „Wydarzenie”), „Projekt: Pilecki” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
2013 - projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów” zorganizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu
2012 - projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak” zorganizowany przez Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki
2011 - uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego
2010 - Otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie
2009 - V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie
2008 - Ekshumacja zwłok gen. Władysława Sikorskiego
2007 - uruchomienie TVP Historia

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie
Partner: portal historia.org.pl
Mecenas: PKN Orlen, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska.

Źródło: Muzeum Historii Polski

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL