Warsztaty kreatywnego pisania i spacer ul. Piotrkowską z pisarką Katarzyną Bondą to główne atrakcje tegorocznej Nocy Bibliotek w Łodzi. W sobotę wieczorem 21 łódzkich bibliotek zaprosi mieszkańców na wydarzenia kulturalne i artystyczne promujące czytelnictwo.
"Wspólnie z Katarzyną Bondą będziemy spacerować po Łodzi kryminalnej. Zaczynamy o godz. 19 na pl. Wolności, przespacerujemy się nie tylko Piotrkowską, lecz także ul. Kilińskiego i Włókienniczą. Bondę interesują przede wszystkim historie z dreszczykiem - i mam kilka takich do opowiedzenia. Pokażemy jej także kilka podwórek, na których toczy się mroczne życie naszego miasta" - podkreśliła Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, która poprowadzi spotkanie z autorką kryminałów.
Jak dodała Tomaszewska, wizyta pisarki - obok spaceru złożą się na nią warsztaty kreatywnego pisania i spotkanie autorskie w Domu Literatury - będzie okazją do zadania pytań o jej najnowszą powieść "Lampiony", której akcja rozgrywa się w Łodzi. W książce, której premiera zapowiedziana jest na wrzesień, znana z poprzednich części cyklu "Cztery żywioły" profilerka Sasza Załuska sięgnie po metodę profilowania geograficznego; inspiracji do jej wykorzystania dostarczyła Łódź - według Bondy "miasto zbudowane jak amerykańskie metropolie, w którym można podzielić ulice i liczyć je jak w Nowym Jorku".
"Oprócz warsztatów kreatywnego pisania z udziałem Katarzyny Bondy zaplanowaliśmy wiele innych atrakcji. Przez cały wieczór - aż do północy - zapraszamy na Taras Literacki w naszej bibliotece. Jego gościem będzie m.in. łódzki wiking, pisarz i kolekcjoner Janusz Andrzej Berner, poeta i fotograf Grzegorz Strumyk. Będą też warsztaty z Tuwimem, flirt z Sieniewiczem" - zaznaczyła dyrektor Miejskiej Biblioteki Łodź Polesie Bożena Mazur.
Biblioteki śródmiejskie przygotowały program uwzględniający upodobania różnych pokoleń - od teatrzyku dla dzieci, poprzez warsztaty teatralne, pokój zagadek, gry planszowe z lat 80. W sumie do akcji przystąpiło 21 placówek w Łodzi.
Hasłem bieżącej edycji jest "Wolno czytać!". Jak objaśniają organizatorzy, "wolno, bo czytanie powinno być naszym wyborem (...), bo dobra literatura uświadamia nam naszą wolność, jako ludzi i nasze prawo wyboru sposobu życia, wartości i obecności w życiu publicznym". Zachęcają też do dosłownego pojmowania hasła, czyli czytania bez pośpiechu, uważnie, smakując słowa i zdania, namyślając się nad sensem tego, co czytamy.
Noc Bibliotek to wydarzenie ogólnopolskie - w jego ubiegłorocznej pierwszej edycji wzięło udział ponad 600 bibliotek publicznych i szkolnych z całej Polski. Odwiedziło je kilkadziesiąt tysięcy osób. Organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej akcja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
agm/ agz/