Inne

19.08.2017

Spacer śladami trzech wojen, czyli odkrywanie dziejów Nowej Huty

Spacer śladami trzech wojen to kolejna edukacyjna podróż po Nowej Hucie, zorganizowana w ramach projektu „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie”. Wydarzenie, przybliżające historię sztandarowej dzielnicy PRL, odbędzie się w niedzielę.

Wycieczka rozpocznie się na przystanku autobusowym „Struga”, w kierunku placu Centralnego. Uczestnicy poznają militarne pozostałości z czasów I i II wojny światowej oraz z okresu zimnej wojny. Przewodnikami będą historyk wojskowości Marcin Jakub Mikulski i pasjonat Nowej Huty Tomasz Mierzwa.

„Obiektów z okresu zimnej wojny w Nowej Hucie zachowało się sporo i są coraz lepiej rozpoznawalne. Znacznie mniej znane są ślady jakie odcisnęły na tych terenach I i II wojna światowa” – podkreślają organizatorzy z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Spacer będzie okazją do poznania mniej znanych elementów fortyfikacji XIX-wiecznych.

Dwa kolejne spacery w ramach „Alternatywnego przewodnika po Nowej Hucie” odbędą się za tydzień, 26 i 27 sierpnia.

Zwiedzanie 26 sierpnia będzie zatytułowane „Nowohuckie miejsca fantomowe”; trasa ma prowadzić po nieistniejących już w Nowej Hucie miejscach, ale mających – jak poinformowali organizatorzy – „taką siłę oddziaływania, taką aurę, że gdy obok nich przechodzimy, zauważymy strzęp dawnego życia”. Grupę poprowadzi Maria Wąchała-Skindzier z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

„Błękitne oko Nowej Huty”, czyli spacer 27 sierpnia, będzie wiódł wokół zalewu Nowohuckiego i rzeki Dłubni, czyli na granicy zurbanizowanego miasta i podkrakowskiej wsi. Uczestnicy zajrzą m.in. do parku przy Dworku Matejki i poznają zakamarki wsi Krzeszowice. Przewodnikiem wycieczki będzie podróżnik i znawca Nowej Huty Marcin Pawlik.

We wrześniu spacery odbędą się w weekend 16 i 17. 16 września trasę wyznaczą plenerowe rzeźby i instalacje, a 17 – najważniejsze obiekty architektoniczne najstarszej części Nowej Huty.

Aby wziąć udział w spacerach, należy się wcześniej zapisać, kontaktując się z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida.

„Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” to zespół działań edukacyjno-animacyjnych. Oprócz spacerów po wybudowanej w PRL dzielnicy ośrodek Norwida organizuje m.in. prelekcje, przybliżające dzieje Nowej Huty. Projekt zakończy się wydaniem przewodnika (w formie drukowanej i elektronicznej) po Nowej Hucie.

Przedsięwzięcie współfinansuje Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. (PAP)

bko/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL