06.10.2016
6 października o godz. 18.00 w „Resursie Obywatelskiej” w Radomiu (ul. Malczewskiego 16) odbędzie się spotkanie promocyjne nt. książki wydanej przez MHP „Żywot św. Kazimierza”, wstęp wolny. Wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej uświetni występ Scholi Sancti Ioannis.
Na rozmowę o odnalezionym niedawno, najstarszym polskim żywocie św. Kazimierza Jagiellończyka, z udziałem prof. Jana Okonia (WSE im. Tischnera w Krakowie) i prof. Dariusza Kupisza (UMCS w Lublinie, PAN) zapraszają Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum i Muzeum Historii Polski. Spotkanie poprowadzi Jakub Mitek („Resursa Obywatelska”).
„Żywot św. Kazimierza Królewica polskiego i Książęcia litewskiego” wydany przez Muzeum Historii Polski jest najstarszym spisanym w języku polskim żywotem św. Kazimierza Jagiellończyka, pióra Mateusza Chryzostoma Wołodkiewicza. Druk powstał w 1606 roku, po czym zaginął bez śladu na kilkaset lat. Dzięki odnalezieniu w ostatnim czasie we Lwowie unikatowego egzemplarza tego tekstu czytelnicy mają dziś szansę poznać nieznany dotąd utwór w starannym i przystępnym opracowaniu Jana Okonia przy współpracy Katarzyny Gary i Jolanty Rzegockiej. Materiał został opublikowany razem z pozostałymi żywotami świętego: pierwszą z serii biografią królewicza autorstwa legata papieskiego Zachariasza Ferreriego (1521), łacińskim dziełem Grzegorza Święcickiego (1604), służącym za podstawę przekładu Wołodkiewicza, a także powstałą niemal równolegle wersją Piotra Skargi (1610). Publikacja Muzeum Historii Polski jest bogato ilustrowana i wyróżnia się piękną szatą graficzną nawiązującą do siedemnastowiecznych wydań.
Spotkanie rozpocznie występ Scholi Sancti Ioannis, która zaśpiewa utwory Mikołaja z Radomia – najwybitniejszego kompozytora średniowiecza w Polsce. Schola działa przy parafii św. Jana Chrzciciela. Był to kościół, w którym lubił modlić się św. Kazimierz Królewicz (1458–1484), syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej. Królewicz wielokrotnie rezydował na zamku radomskim, a najistotniejszy jego pobyt miał miejsce w latach 1481–1483, kiedy przebywał tam jako namiestnik królewski w Koronie. W tym czasie rządy oraz dwór i jego splendor przeniosły się do Radomia. Po pięciuset latach (1983 r.) św. Kazimierz został patronem miasta, a kilka lat później (1992 r.) patronem diecezji.
Źródło: MHP