XIX wiek

05.01.2016 aktualizacja 11.08.2016

"Stańczycy - romantycy czy pozytywiści?" - debata w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

We wtorek, 12 stycznia, o godz. 18 w Pałacu Krzysztofory w Krakowie (Rynek Główny 35) odbędzie się debata pt. „Stańczycy − romantycy czy pozytywiści?”. W spotkaniu wezmą udział prof. dr hab. Waldemar Łazuga i prof. dr hab. Bogdan Szlachta. Dyskusję poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Styczeń to miesiąc, w którym nieodmiennie od ponad 150 lat pojawia się pytanie o szanse, skutki, wreszcie o sens powstania narodowego w 1863 roku. Na progu decyzji o wybuchu powstania styczniowego, a następnie na dymiących jeszcze pobojowiskach, ukształtowały się dwie postawy, dwie strategie działania, reprezentowane przez dwa środowiska. Jedno, w nawiązaniu do słynnej wydanej w Krakowie w 1869 roku „Teki Stańczyka” zwiemy stańczykami, lojalistami, ugodowcami. Drugie – irredentami i romantykami.

Konserwatyści spod znaku Teki Stańczyka odegrali wyjątkową rolę w kształtowaniu myśli i światopoglądu politycznego krakowian i Polaków w Galicji w drugiej połowie XIX wieku. Czy recepcja ich koncepcji była żywa także w XX wieku? Czy rzeczywiście hołdowali oni tylko ideom pozytywizmu? Czy ich ideologia i działalność przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości?

Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL