Szósta Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, odbędzie się 13 czerwca – podał w czwartek urząd marszałkowski woj. śląskiego. Jego motywem przewodnim ma być praca.
Utworzony dziewięć lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia 36 najciekawszych obiektów dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Industriada promuje szlak i jego poszczególne obiekty – rozmieszczone na terenie praktycznie całego woj. śląskiego.
Święto zostało pomyślane jako coroczna jednodniowa impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami i zabawami dla dzieci. Co roku odbywa się w sobotę.
„W tym roku jest to jednak sobota wyjątkowa. 13 czerwca 1854 r. urodził się między innymi Charles Parsons, konstruktor turbiny parowej. Również 13 czerwca przyszedł na świat Jan Szczepanik, autor ponad 50 wynalazków i właściciel kilkuset patentów, nazywany polskim Edisonem” - wskazał koordynator przedsięwzięcia Adam Hajduga z urzędu marszałkowskiego.
Urzędnicy marszałka woj. śląskiego koordynują i w części finansują Industriadę, lecz większość pracy organizacyjnej związanej z przygotowaniem i prowadzeniem atrakcji dla odwiedzających wykonują partnerzy. Są to przede wszystkim obiekty Szlaku Zabytków Techniki i samorządy, lecz także tzw. „obiekty zaprzyjaźnione Industriady”
W tym roku konkurs na obiekty zaprzyjaźnione trwa jeszcze do 30 stycznia. Mogą w nim wystartować zarządcy obiektów poprzemysłowych, którzy chcą przygotować specjalny program z okazji Święta. Wyłonionych zostanie najwyżej dziewięć takich miejsc.
Chętni do uczestnictwa w Industriadzie zarządcy obiektów poprzemysłowych powinni zaproponować program wydarzeń wpisujących się w tegoroczny motyw święta. Według konkursowego ogłoszenia ma być nim praca rozumiana jako działalność człowieka w obiektach kultury przemysłowej - odnosząca się do innych przedmiotów lub wartości związanych z dziedzictwem industrialnym.
W organizację ubiegłorocznej Industriady włączyło się 530 podmiotów. Festiwal odbywał się w 24 miejscowościach całego województwa i przyciągnął ponad 77 tys. osób, które mogły wybierać z 335 przygotowanych na ten dzień wydarzeń.(PAP)
mtb/ dym/