15.08.2020–25.10.2020
„Giganci Historii” – nowy unikatowy teleturniej i oryginalny format Telewizji Polskiej – jest emitowany w TVP Historia w soboty o godz. 19:00 oraz w niedziele o 16:30. Premiera programu odbyła się 15 sierpnia z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
To pierwszy w Polsce w kanale tematycznym teleturniej realizowany z takim rozmachem i jedyny, który dotyczy wyłącznie wiedzy historycznej. „Giganci Historii” to teleturniej dedykowany miłośnikom historii. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca – ten, który zna najlepsze odpowiedzi na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i… konkurentów. Jedyny teleturniej w którym liczy się wyłącznie wiedza historyczna, znajomość realiów epoki, niuansów, ciekawostek, faktów. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji lekcja historii.
„Giganci Historii” to coś czego jeszcze w TVP Historia nie było – teleturniej dedykowany wiedzy historycznej. To znakomite połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji historii. To widowiskowy teleturniej, spektakularna rozrywka z dużą porcją wiedzy. Co ważne to nie jest zakupiony format zachodni lecz autorski format TVP. Takie są obecnie nasze założenia, chcemy aby Telewizja Polska kreowała, a nie kopiowała, bo w telewizjach panuje głównie naśladownictwo” – mówi Piotr Legutko, redaktor naczelny TVP Historia
Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz, opiekę merytoryczną nad cyklem sprawuje prof. Janusz Odziemkowski, który przewodniczy jury. W każdym odcinku towarzyszą mu wybitni specjaliści w tej dziedzinie historii, której dotyczy dany odcinek. To oni konsultują pytania do każdego z etapów teleturnieju. W pierwszym zatytułowanym „Kto pierwszy ten lepszy”, bo liczy się w nim szybkość odpowiedzi, uczestnicy odpowiadają na pytania testowe, w drugim na pytania otwarte. To „Bitwa o punkty” bo uczestnicy mają do wyboru pytania o różnym stopniu trudności od którego zależy liczba zdobytych punktów. W tym etapie odpada zawodnik, który zgromadził najmniejszą liczbę punktów. Etap trzeci jest wyjątkowy, bo w nim uczestnicy zadają sobie nawzajem pytania, które przygotowali dla konkurentów. Ich merytoryczny poziom przed rozgrywką sprawdzają eksperci. Ten etap to „Szach mat”, bo jeśli konkurent nie odpowie na pytanie to punkty przypadają temu kto pytanie przygotował. W tym etapie odpada kolejny zawodnik, który zgromadził najmniejszą liczbę punktów. Do finału staje trzech zawodników. A w finale może się wydarzyć wszystko, bo uczestnicy odpowiadają na pytania ekspertów. Te najtrudniejsze – za 100 pkt. Albo najłatwiejsze za 30. Tu podobnie jak w etapie „Szach mat” liczy się strategia. Wygrać może nawet ten uczestnik, który do finału wszedł z najmniejszą liczbą punktów. Na zwycięzcę czeka tron gigantów historii i nagroda 20 tys. zł.
Liczy się przede wszystkim znajomość historii uczestników, którzy zostali wyłonieni w wielostopniowych eliminacjach. Żeby się dostać do teleturnieju trzeba było naprawdę coś wiedzieć z danej dziedziny. Wielu z uczestników prezentowało spore oczytanie i wysoki poziom wiedzy historycznej – było to dla nas miłe zaskoczenie” - mówi Legutko
Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi.
„Gigantami chcemy znaczyć kamienie milowe naszej historii i ważne rocznice. Ale nie tylko, wybierając tematy zwracamy uwagę na zagadnienia, które są u nas słabo znane albo źle interpretowane – stąd w jednym z odcinków pojawił się np. temat sarmatyzm” – wskazuje Legutko. Już trwają eliminacje do drugiej transzy teleturnieju, którego w tym roku TVP Historia wyemituje łącznie 20 odcinków.
Planowane emisje:
29/30.08 – Narodziny Solidarności
prowadzi Przemysław Babiarz
Przewodniczący Jury - prof. Janusz Odziemkowski
Ekspert - prof. Andrzej Chwalba
Expert – dr Tadeusz Rutkowski
5/06.09 – Kampania polska 1939
prowadzi Maciej Kurzajewski
Przewodniczący Jury - prof. Janusz Odziemkowski
Ekspert – dr Karol Nawrocki
Ekspert – prof. Tadeusz Wolsza
12/13.09 – Giganci starożytnego świata
prowadzi Maciej Kurzajewski
Przewodniczący Jury – prof. Piotr Dyczek
Ekspert – prof. Witold Kulesza
19/20.09 – Władysław Łokietek
prowadzi Maciej Kurzajewski
Przewodniczący Jury – prof. Marek K. Barański
Ekspert - prof. Lidia Korczak
26/27.09 – Leopold Tyrmand i jego epoka
prowadzi Maciej Kurzajewski
Przewodniczący Jury - prof. Janusz Odziemkowski
Ekspert - dr Mikołaj Mirowski
Ekspert - Marcel Woźniak, autor biografii o Tyrmandzie
03/04.10 – Bitwa pod Kłuszynem
prowadzi Przemek Babiarz
Przewodniczący Jury - prof. Janusz Odziemkowski
Ekspert - dr Zbigniew Hundert
Ekspert – prof. Tomasz Panfil
10/11.10 – Wojna Rosji bolszewickiej z Polską
prowadzi Przemek Babiarz
Przewodniczący Jury - prof. Janusz Odziemkowski
Ekspert - prof. Grzegorz Nowik
17/18.10 – Jan Paweł II. Życie i pontyfikat
Prowadzi Przemek Babiarz
Przewodniczący Jury - prof. Janusz Odziemkowski
Ekspert - ks. prof. Witold Kawecki
Ekspert - ks. Łukasz Piórkowski
24/25.10 – Sarmatyzm. Kultura szlachty polskiej XVI i XVII wieku.
prowadzi Przemek Babiarz
Przewodniczący Jury - prof. Janusz Odziemkowski
Ekspert - prof. Krzysztof Koehler
Ekspert - prof. Piotr Ugniewski