
Instalacje artystyczne, projekt architektoniczne oraz z obszaru dizajnu można będzie oglądać od czwartku w Muzeum Architektury we Wrocławiu na wystawie prezentującej twórczość polskiego architekta Jakuba Szczęsnego.
Wystawę przybliżającą twórczość Szczęsnego przygotowały Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Ekspozycja pokazuje w jaki sposób architektura przenika się z dizajnem oraz co ciekawego może powstać na ich styku – podkreślają twórcy wystawy. „Przyglądamy się bliżej mikrodomom projektu Szczęsnego, szczególnie popularnym w czasie pandemii. Pytamy, czy faktycznie jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej i więcej przestrzeni. A może warto, dla wspólnego dobra, powiedzieć +nie+ nadmiernej konsumpcji?” - czytamy w materiałach towarzyszących prezentacji twórczości Szczęsnego.
Na wystawie zobaczyć można instalacje artystyczne powstałe w Polsce i zagranicą, projekt architektoniczne oraz z obszaru dizajnu. Prezentację dorobku polskiego architekta dopełniają ilustracje prasowe jego autorstwa do czasopism „Nowa Fantastyka”, „Fluid”, „Architektura i Biznes”.
Jakub Szczęsny studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, w École d’Architecture Paris La Défense i Escuela Técnica Superior de Barcelona. Zaprojektował m.in. halę sportową w Bieruniu, tymczasowy pawilon Muzeum Historii Żydów Polskich, Dom Kreta w Warszawie oraz pierwszy polski projekt włączony do stałej kolekcji MoMA w Nowym Jorku.
Równolegle do projektów architektonicznych realizował liczne interwencje w przestrzeni publicznej w obu Amerykach, na Bliskim Wschodzie, w Europie i Australii. Od 2006 r. prowadzi, wraz z Fundacją Bęc Zmiana, coroczny festiwal Synchronicity.
Szczęsny jest też autorem książek „Witaj w świecie bez architektów”, „Azyle, nisze i enklawy, czyli katalog małych utopii” oraz „Wyspa. Synchronizacja”.
Wystawę w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można oglądać do 29 czerwca.(PAP)
pdo/ dki/