Byli więźniowie obozów koncentracyjnych z Polski wspólnie z Niemcami wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Stowarzyszenie Maximilian-Kolbe-Werk obchodzi w dniu 26 września w Oświęcimiu (Auschwitz) 40-tą rocznicę swojego założenia. „Jubileusz ten jest okazją, aby wspólnie z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych i gett w zadumie spojrzeć na 40-lat naszej działalności i podziękować Bogu za to, że nieustannie towarzyszył nam w pracy, pomodlić się za wszystkie ofiary zbrodni nazistowskich i poprosić Boga o błogosławieństwo dla dalszej naszej pracy” – mówi Peter Weiß, Prezydent Stowarzyszenia.
Porozumienie i pojednanie jak również niesienie pomocy żyjącym jeszcze byłym więźniom obozów koncentracyjnych i gett z Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, niezależnie od ich wyznania, zapatrywań i poglądów, są głównym zadaniem Maximilian-Kolbe-Werk.
Uroczystości rozpoczną się w czwartek, 26 września o godzinie 14.00 przy bramie „Arbeit macht frei” byłego obozu zagłady Auschwitz. Byli więźniowie obozów koncentracyjnych i gett z wszystkich regionów Polski, wspólnie z przedstawicielami świata polityki i Kościoła oraz innymi zaproszonymi gośćmi zarówno z Niemiec jak i z Polski przejdą pod Ścianę Straceń a następnie do Celi Śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
O godzinie 15.00 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, którą celebrował będzie ks. biskup Tadeusz Rakoczy. Po mszy, o godzinie 17.00 w Centrum Dialogu i Modlitwy odbędzie się centralna uroczystość, w której wezmą udział Ambasador Niemiec w Polsce – Rüdiger Freiherr von Fritsch, przedstawieciele organizacji i związków byłych więźniów oraz inni goście. Program uroczystości w załączeniu.
W Niemczech Stowarzyszenie obchodzić będzie swoją 40-tą rocznicę powstania w niedzielę, 20 października we Freiburgu. Z tej okazji odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, po której odbędzie się okoliczościowa ceremonia.
Porozumienie i pojednanie jak również niesienie pomocy żyjącym jeszcze byłym więźniom obozów koncentracyjnych i gett z Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, niezależnie od ich wyznania, zapatrywań i poglądów, są głównym zadaniem Maximilian-Kolbe-Werk.
Od dnia swojego założenia w 1973 roku Stowarzyszenie przywiązuje największą wagę do nawiązywania i pielęgnowania bezpośrednich kontaktów z byłymi więźniami. Środki finansowe Stowarzyszenia pochodzą z dobrowolnych datków społeczeństwa niemieckiego i kolekt zebranych w kościołach. Pracę Stowarzyszenia wspierają niemieccy honorowi współpracownicy. Na pomoce dla byłych więźniów wydano do dzisiaj ponad 70 mln Euro.
(Stowarzyszenie Maximilian-Kolbe-Werk)