Tradycjom akademickim miasta poświęcony jest organizowany w ostatni weekend września w Poznaniu VI Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Okazją jest przypadające w tym roku 400-lecie tradycji uniwersyteckich w Poznaniu. W ramach trwającej od piątku do niedzieli imprezy przygotowano wystawy, prezentacje, konferencje popularnonaukowe, a także wycieczki, przegląd filmów, koncerty i warsztaty dla dzieci.
Poprzednie "Weekendy z Historią" w Poznaniu dotyczyły Dzielnicy Zamkowej, początków państwa polskiego, historii polskiego hymnu oraz tajemnic Biblioteki Raczyńskich i jej fundatorów.
"Co roku próbujemy doszukać się jakiejś ważnej rocznicy, jubileuszu w historii Poznania. Tych rocznic jest mnóstwo, a tym razem chcemy skoncentrować się na wielkiej rangi wydarzeniu sprzed czterech wieków, kiedy to król Zygmunt III Waza wydał decyzję o podniesieniu rangi kolegium jezuickiego w Poznaniu do godności uniwersytetu. To historia nieznana, którą chcielibyśmy spopularyzować" - powiedział PAP Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.
Jak zapowiedział, na zainteresowanych mało znaną historią tradycji akademickich Poznania czekają prelekcje, publikacje i wystawy.
"Mamy przygotowany osobny pakiet atrakcji dla dzieci, młodzieży i dla rodzin. Będą gry miejskie, a także piknik akademicki, podczas którego będzie się można dowiedzieć wielu ciekawostek ze świata nauki. Zaplanowaliśmy też koncerty, oraz projekcje filmów o jezuitach" - powiedział.
Podkreślił, że zamierzeniem organizatorów jest, by poznaniacy poczuli się jak turyści we własnym mieście i zobaczyli miejsca, do których normalnie dostęp jest utrudniony, m.in. podziemia fary i obiekty dawnej szkoły jezuickiej.
Tradycje akademickie Poznania sięgają początków XVI wieku, gdy biskup poznański Jan Lubrański założył szkołę humanistyczną na Ostrowie Tumskim. Plany uczynienia z niej pełnoprawnego uniwersytetu nie powiodły się jednak.
28 października 1611 roku Zygmunt III Waza, na wniosek wielkopolskiej szlachty, wydał przywilej królewski podnoszący do rangi uniwersytetu kolegium założone w mieście przez jezuitów. Również jednak ani ta, ani następne próby przekształcenia poznańskiej placówki w uniwersytet nie zakończyły się sukcesem.
Dopiero w maju 1919 roku powołano w Poznaniu Wszechnicę Piastowską. W 1920 r. uczelnia została przemianowana na Uniwersytet Poznański. Podczas II wojny światowej, w latach 1940-1944, uczelnia działała w Warszawie jako tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich. W 1955 roku rozpoczęła działalność jako Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Obecnie Poznań jest trzecim, po Warszawie i Krakowie, ośrodkiem akademickim w Polsce. W mieście działa 26 szkół wyższych, w których uczy się ponad 130 tys. studentów. (PAP)
rpo/ hes/