26.08.2017
W tę sobotę odbędzie się finałowy koncert 23. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu "Jazz na Starówce". Po raz pierwszy w Polsce na jedynym koncercie wystąpią mistrzowie i innowatorzy jazz–flamenco w wspólnym projekcie: Josemi Carmona & Javier Colina feat José Ruiz Bandolero.
Koncert rozpocznie się na Rynku Starego Miasta o godz. 19.00.
Josemi Carmona, urodzony w 1971 r. w Madrycie, należy do licznej “rodziny” Los Habichuela .Wirtuoz gitary flamenco, kompozytor i producentem działającym na scenie tzw. nowego flamenco. To artysta głęboko zakorzeniony w tradycji. Jego ojciec, Pepe Habichuela, jest jednym z najznamienitszych gitarzystów flamenco, a ród Carmona należy do najważniejszych dynanstii tej muzyki. Jest niespokojnym duchem, a jego szerokie zainteresowania sięgają wielu muzycznych stylów i owocują współpracą z tak odległymi od siebie muzykami jak basista jazzowy Dave Holland, hindusko-brytyjski muzyk Nitin Sawhney, norweski pianista i producent Bugge Wesseltoft czy popowy piosenkarz Alejandro Sanz.
Jego muzyczna kariera rozpoczęła się w wieku 14 lat od wstąpienia do grupy Ketama,jednego z najbardziej wpływowych i rewolucyjnych zespołów hiszpańskiej muzyki.Współpraca z Pepe Habichuelą i nieżyjącym już Enrique Morente, wielkim reformatorem flamenco, miała decydujące znaczenie. W późniejszych latach, Carmona zaangażował się w serię projektów jako kompozytor, muzyk i producent. Nagrał dwie płyty pod własnym nazwiskiem, duet z basistą Carlesem Benaventem (Sumando) oraz płytę solową (Las Pequeñas Cosas) z udziałem gwiazd jazzu i flamenco takich jak Paco De Lucia, Jorge Drexler i Dave Holland.
Javier Colina, laureat wielu pretiżowych nagród, jest muzykiem wszechstronnym, swobodnie poruszającym się między różnorodnymi gatunkami takimi jak jazz, muzyka latynoska i przede wszystkim flamenco. Obok Carlesa Benaventa, jest wybitnym przedstawicielem tego ostatniego stylu i pionierem kontrabasu. Urodzony w Pampelunie w 1960 r. pianista i kontrabasista, zasłynął na początku lat 90. przy różnych projektach muzycznych łączących jazz i flamenco. Razem z perkusistą Guillermo McGuillem i pianistą Chano Dominguezem stworzyli trio, które występowało na licznych festiwalach jazzowych. Grupa wystąpiła też w filmie Fernando Trueby, Calle 54.
Wśród jego licznych nagrań album "Lágrimas negras" (Czarne łzy) , koncert w legendarnym nowojorskim klubie Village Vanguard z udziałem tuzów światowego jazzu i flamenco : Bebo Valdes i Diego El Cigala. Tworząc nieprzerwanie od wielu lat miał okazję pracować z takimi znakomitościami jazzu jak: Dizzy Gillespie, Hank Jones,John Hicks, Frank Lacy, George Benson, Chucho Valdes, Jerry Gonzales, Perico Sambeat, Jorge Pardo i flamenco: Tomatito, Pepe Habichuela, Diego El Cigala.
José Manuel Ruiz „Bandolero” to znakomity perkusista flamenco, który karierę rozpoczął, akompaniując tancerzom flamenco m. in.: Antonio Canalesowi, El Grilo czy Merche Esmeralda. Po dołączeniu do zespołu Joaquína Cortésa koncertuje w miejscach uważanych za świątynie światowej muzyki jak : The Opera House czy The Royal Albert Hall.
Razem z Ramonem Porrinasem założył Echegaray, pierwszą grupę perkusistów flamenco i wydali album Calle Echegaray.
Występuje z wielkimi hiszpańskimi artystami jak: Tomatito , Vicente Amigo, Pepe Habichueli, Diega el Cigala, Jorge Pardo, Juan Carmona oraz z tuzami jazzu jak: Pat Metheny, Larry Coryell.
Partnerem koncertu jest Ambasada Hiszpanii.
Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule.
Jest jednym z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce.
Od lat jest letnią wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy, co potwierdzają także badania i ankiety. Przez 22 lat istnienia zgromadził imponujące około miliona publiczności. Podczas jednej edycji gromadzi ponad 30 tysięcy publiczności zróżnicowanej wiekowo i społecznie.
Festiwal kreuje nowe fakty i jakości artystyczne. Oryginalny program – zróżnicowany stylistycznie, międzynarodowe i polskie gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia to znaki rozpoznawcze festiwalu.
Polska publiczność miała okazję po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć gigantów ery swingu jak: Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith, poznać nowe odkrycia amerykańskich estrad jak: Alfredo Rodriguez, Grace Kelly, Avishai Cohen, Kyle Eastwood (syn Clinta Eastwooda), Hiromi, Cyrus Chesnut.
Festiwal gościł legendy i tuzy światowego jazzu oraz międzynarodowe gwiazdy jak:
Archie Sheep, David Murray, Christian McBride, Roy Hargrove, Joey Calderazzo, Jacky Terrasson, Ernie Watts, Mike Stern, Bill Evans, Lee Konitz, Stanley Jordan, Chico Freeman, Buster Williams, Lenny White, Greg Osby, Jeff Lorber, Eric Marienthal, Marilyn Mazur, Richard Galliano, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Kenny Wheeler, Tord Gustavsen, Michael Wollny, Yaron Herman, Danilo Rea, Stefano Bollani, Enrico Pieranunzi, Jorge Pardo, Antonio Serrano, Shai Maestro, Terje Rypdal, Palle Mikkelborg, Ulf Wakenius, Omar Sosa, Birelli Lagrene.
Na festiwalu wystąpili najwybitniejsi polscy artyści, między innymi:
Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Leszek Możdżer, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński , Włodek Pawlik, Adzik Sendecki, Adam Bałdych, Paweł Kaczmarczyk; zespoły: Laboratorium,String Connection, The Quartet, Walk Away, Miłość, Dream Team, Simple Acoustic Trio, Marcin Wasilewski Trio, Sławek Jaskułke Trio, Wojtek Mazolewski Quintet, prezentowały swoje premierowe i jubileuszowe projekty.
W poprzednich edycjach festiwalu szeroko prezentowaliśmy dokonania artystów prestiżowej wytwórni ECM oraz - jako pierwsi w Polsce, cenionej wytwórni ACT Music (Michael Wollny, Yaron Herman, Lars Daniellson, Caecilie Norby, Radio String Quartet Vienna, Paweł Kaczmarczyk, Adam Bałdych).
Festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach, także w prasie zagranicznej i w informatorach turystycznych. Zajawka z festiwalu ukazała się w BBC World i CNN, TV Deutche Welle i Das Erste zrealizowały reportaż z festiwalu.
Źródło: Fundacja Jazz Art