W Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie 25 maja odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy niezwykle rzadko wykonywane utwory kameralne polskich kompozytorów napisane na skrzypce i fortepian - poinformowała PAP rzecznik prasowa Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska.
„Koncert przedstawi twórczość pięciu kompozytorów pokazującą różne oblicza polskiej muzyki kameralnej. W repertuarze znalazły się bardzo rzadko wykonywane dzieła Karola Mikulego, Romana Statkowskiego, Stanisława Wiechowicza, Josefa Szulca oraz Artura Malawskiego” – czytamy w przesłanej informacji.
Jak wyjaśniono, „w kompozycjach słychać m.in. echa polskich tańców narodowych i inspiracje folklorem”. „Większości z tych utworów nie można nigdzie wysłuchać, gdyż nie zostały jeszcze zarejestrowane” - dodano.
Partię skrzypiec wykona dr hab. Katarzyna Bąkowska, profesor klasy skrzypiec na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Przy fortepianie zasiądzie koncertujący w kraju i za granicą kameralista Franciszek Jasionowski. Duet wesprą w części koncertu Ewa Czeluśniak-Musiał oraz Ewa Pomianowska - skrzypaczki Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, z którą koncertują na co dzień w kraju oraz za granicą.
W programie koncertu znalazły się utwory: Mazurek nr 1 g-moll op. 8 (cykl „Trois Mazurkas”) Romana Statkowskiego, Mazurek nr 2 na skrzypce i fortepian Stanisława Wiechowicza, Sonata a-moll na skrzypce i fortepian op. 61 Josefa Szulca, Mazurek na skrzypce i fortepian Artura Malawskiego oraz Polonez op. 7 i Scherzino op. 25 na troje skrzypiec Karola Mikulego.
Początek koncertu „Korzenie polskiej muzyki kameralnej” – 25 maja o godz. 17.00 w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Jego organizatorami są Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ miś/