Polska po 1989 roku

28.09.2015 aktualizacja 11.08.2016

W warszawskim "Przystanku Historia" została otwarta nowa księgarnia IPN

Fragent okładki książki K. Wichowskiej "Łączka". Fragent okładki książki K. Wichowskiej "Łączka".

W poniedziałek 28 września  w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, została otwarta nowa księgarnia IPN. Można w niej kupić wszystkie publikacje Instytutu Pamięci Narodowej.

Otwarciu księgarni towarzyszyła promocja książki Karoliny Wichowskiej „Łączka”. To niezwykła opowieść o pracach ekshumacyjnych oraz o identyfikacji ofiar komunistycznych władz..

Jak informuje IPN, w tej opowieści mroczna historia lat stalinizmu przeplata się z wiedzą o najbardziej zaawansowanych technologiach identyfikacji genetycznej. Profesjonalizm naukowców zderza się z emocjami rodzin poszukiwanych – nadzieją, napięciem, bolesnymi wspomnieniami. Podróżujemy między rozkopanym fragmentem warszawskiego cmentarza na Powązkach a najnowocześniejszymi laboratoriami genetycznymi w Szczecinie i w Krakowie.

"W lipcu 2012 roku w dziesiątkach rodzin polskich bohaterów z czasów II wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu odżyła na nowo nadzieja. Nadzieja na odnalezienie grobów ojców, wujów, stryjów, dziadków. Rozpoczęły się bowiem prac ekshumacyjne w kwaterze Ł na warszawskich Powązkach, zmierzające do odnalezienia i identyfikacji ofiar mordów sądowych z okresu komunizmu, straconych w więzieniu mokotowskim w latach 1948-1956. Kilka miesięcy później trzy rodziny uzyskały pewność, że ich bliskich pogrzebano właśnie na +Łączce+. Z czasem grupa ta zaczęła się powiększać" – pisze we słowie wstępnym autorka.

Karolina Wichowska (ur. 1983) – absolwentka Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorka miesięcznika IPN „Pamięć.pl”. Współpracowała m.in. z tygodnikami „Uważam Rze” i „W Sieci” oraz z Polskim Radiem.

W Warszawie czynna jest także druga księgarnia IPN – przy ul. Wołoskiej 7 (budynek Mars).

ls

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL