
Trzydniowy Festiwal Sztuki Carpe Diem rozpocznie się w piątek w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie w pow. zwoleńskim (Mazowieckie). W programie m.in. spektakle, koncerty, spotkania poświęcone poezji i filozofii oraz piknik rodzinny.
Imprezy będą odbywały się w plenerze, w zabytkowym parku otaczającym dworek, w którym mieści się muzeum. Jak poinformował organizator, na scenie pojawią się różnorodni artyści, m.in. ze wspólnym recitalem wystąpią wokalistki jazzowe: Urszula Dudziak i Grażyna Auguścik. Dorota Segda w aktorskim duecie z Jackiem Romanowskim czytać będzie listy i wiersze Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.
W spotkaniu filozoficznym „Kwiatki Czarnoleskie” udział wezmą znani m.in. z telewizyjnych programów: filozofka Katarzyna Kasia i dziennikarz Grzegorz Markowski. W Czarnolesie spotkają się z publicznością także autorki książek i popularnego podcastu „Jak się starzeć bez godności” Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka.
Agnieszka Przepiórska zaprezentuje monodram o życiu zapomnianej poetki Jadwigi Stańczakowej. Po zakończeniu spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorką oraz z Justyną Sobolewską, autorką książki „Jadwiga” i wnuczką Jadwigi Stańczakowej.
W programie znajdą się też recitale Jana Emila Młynarskiego, Leny Piękniewskiej, Anny Sroki-Hryń, Stanisława Soyki.
Festiwal jest organizowany po raz trzeci. W tym roku odbędzie się od 18 do 20 lipca. Jego główną ideą jest łączenie różnych dziedzin sztuki – poezji, teatru, filozofii i muzyki jazzowej.
Hasło festiwalu nawiązuje do zwrotu „Carpe diem” – „Chwytaj dzień”, zachęcającego do czerpania radości z życia i cieszenia się chwilą. Jako pierwszy użył go rzymski poeta Horacy, a Kochanowski w swoich utworach połączył je z refleksją nad przemijaniem i koniecznością pogodzenia się z losem.
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie znajduje się w XIX-wiecznym dworku rodziny Jabłonowskich, który powstał w miejscu dawnego dworu Kochanowskich.
Placówka bardzo zmieniła się w ostatnich latach. Dzięki funduszom unijnym przeprowadzono m.in. modernizację i rewaloryzację kompleksu parkowo-dworskiego. Powstała też nowa interaktywna wystawa „Jan Kochanowski – duch miejsca, klimat epoki”. W ostatnim czasie na potrzeby muzealne zaadaptowano również XIX-wieczną oficynę dworską. W muzeum odbywają się koncerty, festiwale i spektakle plenerowe. (PAP)
ilp/