„Wielkie dzieła – wielkie kreacje” - to pomysł Filharmonii Gorzowskiej na oddanie hołdu wybitnym wirtuozom, dyrygentom i pedagogom. Pierwszy koncert tego cyklu, pod koniec lutego, będzie dedykowany gruzińskiej skrzypaczce i nauczycielce prof. Marinie Jaszwili.
Gwiazdą koncertu będzie jeden z uczniów prof. Jaszwili – absolwent Konserwatorium Moskiewskiego Roman Simović. Pochodzący z byłej Jugosławii 34-letni skrzypek należy do światowej sławy wirtuozów młodego pokolenia.
Koncert odbędzie się 27 lutego o godz. 19 w Filharmonii Gorzowskiej. W programie znajdzie się Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego i VII Symfonia d-moll Antonina Dvořáka. Dzieła wykona Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Moniki Wolińskiej, a partie solowe zagra Simović.
„To jedno z tych wydarzeń sezonu, na które czeka się z niecierpliwością. Usłyszymy znane dzieło, zarazem jeden z najwspanialszych i jednocześnie najtrudniejszych pod względem technicznym utworów na skrzypce Piotra Czajkowskiego z partią solową w interpretacji Romana Simovića i arcydzieło genialnego Czecha Antonina Dvořáka” - powiedziała dyrektor artystyczna i dyrygent Filharmonii Gorzowskiej prof. Monika Wolińska.
Według Wolińskiej na scenie muzyki klasycznej nie brakuje imprez poświęconych wielkim kompozytorom, jednak brakuje wydarzeń, które byłby okazją do wspomnień o wybitnych pedagogach, dyrygentach czy instrumentalistach.
"Znałam panią profesor Marinę Jaszwili. Wiem, że wykształciła znakomite grono skrzypków; mało tego, była bardzo z Polską związana. Miała tutaj przyjaciół, często przyjeżdżała do Polski, uwielbiała tutaj przyjeżdżać, była jurorką na Konkursie Wieniawskiego. Wspaniała postać i myślę, że takim ludziom też warto koncerty dedykować” - wyjaśniła Wolińska.
Marina Jaszwili, światowej sławy gruzińska skrzypaczka, była zdobywczynią ex aequo z Blanche Tarjus i Olgą Parchomienko III nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 1952 r.
Była znanym i cenionym w świecie pedagogiem. Przez ponad trzydzieści lat była profesorem Konserwatorium Moskiewskiego im. Piotra Czajkowskiego. Prowadziła też warsztaty we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i w Szwajcarii. W latach 1986, 1996 i w roku 2006 była jurorką Konkursu Wieniawskiego. Razem z Idą Haendel i Wandą Wiłkomirską była matką chrzestną nadania Portowi Lotniczemu Ławica w Poznaniu imienia Henryka Wieniawskiego.
Kolejnym wydarzeniem cyklu „Wielkie dzieła – wielkie kreacje” będzie koncert poświęcony pamięci wybitnego dyrygenta - Maestro Jerzego Semkowa, który zmarł 23 grudnia ubiegłego roku.
„Był to wielki, wielki, jeden z największych polskich dyrygentów, chcę przybliżyć jego postać. Byłam jego asystentką przez kilka lat i w ten sposób chcę mu oddać cześć” - powiedziała Wolińska.
Koncert pamięci Maestro Semkowa odbędzie się 24 kwietnia.(PAP)
mmd/ mhr/