26.05.2017
26 maja 2017 r. o godz. 12:00 w Sali Wielkiej warszawskiego Zamku Królewskiego po raz szesnasty wręczone zostaną Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”.
W tym roku Nagrodę „Kustosz Pamięci Narodowej” otrzymają:
– pośmiertnie Profesor Lech Kaczyński, Prezydent RP w l. 2005-2010,
– Janusz Wasylkowski, badacz i popularyzator dziejów Lwowa i założyciel Instytutu Lwowskiego,
– ojciec Antoni Herkulan Wróbel, z zakonu bernardynów z Argentyny, który poświęcił się dokumentowaniu dziejów tamtejszej Polonii,
– Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej, działające w Ameryce zrzeszenie polskich kombatantów i osób zaangażowanych w upamiętnienie Polaków z USA walczących w obu wojnach światowych,
– wrocławskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, założone w celu zachowania wiedzy na temat tragicznego losu Polaków, którzy w latach 1943-1945 padli ofiarami zbrodni popełnionych przez OUN i UPA.
Nagroda została ustanowiona w 2002 roku przez pierwszego Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Pomysłodawcą tego wyróżnienia był ówczesny dyrektor krakowskiego oddziału IPN prof. Janusz Kurtyka (Prezes IPN w latach 2005-2010). Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej.
Kapituła przyznaje Nagrodę raz w roku. Jej pracom przewodniczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W skład Kapituły wchodzą m. in. poprzedni laureaci nagrody.
Nagroda przyznawana jest instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny wkład w upamiętnianie historii polskiego Narodu w latach 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami IPN. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne. Co roku przyznawanych jest pięć wyróżnień, z czego jedno w kategorii post mortem.
Źródło: IPN