W Noc Muzeów wrocławianie będą mogli skorzystać z nietypowej lekcji historii, która odbędzie się na basenie i odwiedzić Halę Stulecia w poszukiwaniu złota. Noc będą mogli zakończyć w niedzielę na poranku filmowym w Centrum Sztuki „Wro”. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu wraz z Teatrakcją przygotował spektakl „Wielki PLUSSSK!” poświęcony wrocławskiemu sportowcowi Markowi Petrusowi, który 59 lat temu ustanowił rekord świata w pływaniu
„Wielki PLUSSSK!” otwiera cykl „Lekcji Historii” przygotowywany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, który ma być poświęcony bohaterom związanym z Wrocławiem. Losy wielu z nich nie są znane wrocławianom, ale zapisały się trwale w historii miasta, a często w historii kraju i świata.
Jak mówił PAP Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w ramach cyklicznych lekcji historii tym razem zostanie ustanowiony rekord świata w pływaniu – tak jak 59 lat temu zrobił to Petrus. Tylko tym razem wszystko zostało wcześniej „ustawione i zaplanowane”, a w rolę pływaka wcieli się aktor Jakub Giel.
„Wielki PLUSSSK!” otwiera cykl „Lekcji Historii” przygotowywany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, który ma być poświęcony bohaterom związanym z Wrocławiem. Losy wielu z nich nie są znane wrocławianom, ale zapisały się trwale w historii miasta, a często w historii kraju i świata.
„Goście wchodzący na widownię staną się świadkami historii. Z megafonów słychać będzie muzykę z epoki oraz głosy komentatorów witających gości i zagrzewających tłum do dopingowania polskiemu pływakowi. Wreszcie Marek popłynie po tytuł. Na oczach widowni rozegra się ten historyczny moment - ustanowienia rekordu świata” - opowiadał Woźny. Dodał, że spektakl zostanie odegrany ze wszystkimi szczegółami. Dlatego też po wyjściu z basenu pływak będzie musiał m.in. zmierzyć się z dziennikarzem.
Spektakl rozpocznie się w sobotę na basenie kąpielowym o 23:00. Reżyserem oraz autorem scenariusza jest Krzysztof Kopka. W przedstawieniu wystąpią: Dorota Łukaszewicz-Kwietniewska, Agata Skowrońska, Marian Czerski i Jakub Giel (w roli Petrusewicza).
Wcześniej, bo już od godz. 16, wrocławianie będą mogli zwiedzić multimedialne Centrum Poznawcze w Hali Stulecia, gdzie jest prezentowana wystawa: „O złocie ukrytym w Hali Stulecia”. Goście będą mogli poznać historię budowy Hali Stulecia, zobaczyć unikatowe mapy Wrocławia z XVI w., posłuchać największych na świecie organów oraz poczytać gazety z początków XX w.
Organizatorzy pomyśleli także o dzieciach, które będą mogły na warsztatach zbudować własną makietę Hali Stulecia oraz przedstawić własne pomysły na wykorzystanie kompleksu Hali Stulecia.
Natomiast Centrum Sztuki „Wro” zaprasza też w ramach Nocy Muzeów na niedzielny poranek filmowy, podczas którego zobaczyć będzie można filmy najmłodszych wrocławskich animatorów, zrealizowane w Dziecięcym Studiu Filmu Animowanego przy Centrum Kultury Wrocław Zachód oraz spotkać autorów. „To także okazja,by zobaczyć wystawę +Krótka historia instalacji wideo+” - mówił Krzysztof Dobrowolski z Centrum Sztuki „Wro”. (PAP)
umw/ ls/