W atmosferze świąt Bożego Narodzenia i wszystkich związanych z nim elementów, takich jak Wigilia, choinka, jemioła pod sufitem, prezenty, Trzej Królowie i szopka betlejemska, zaprezentowane zostaną mało znane informacje o genezie bożonarodzeniowych zwyczajów.
Wykład prof.Andrzeja Niwińskiego odbędzie się 22 grudnia o 15.00 w Muzeum Narodowym w Warszawie
Okazuje się, że niemal wszystkie ich elementy, które uważamy za bardzo „dzisiejsze" i „europejskie", mają swoje korzenie w starożytnych kulturach – egipskiej, greckiej, rzymskiej, a także prasłowiańskiej. Wykład porusza także kwestię biblijnych obrazów związanych z Bożym Narodzeniem, wyjaśniając ich pochodzenie i ewolucję, a niekiedy pozabiblijne zapożyczenia (z apokryfów).
Przywołuje też temat wielkiej dyskusji, jaka toczyła się w początkach chrześcijaństwa, wokół daty Bożego Narodzenia. Ponadto poruszona zostanie kwestia kształtowania się niepowtarzalnej atmosfery wigilijnej w Polsce, na co znamienny wpływ wywarła nasza rodzima historia. Całość jest bogato ilustrowana barwnymi obrazami oraz licznymi tekstami źródłowymi i literackimi. (mnw)