Epoka nowożytna

23.09.2019

Wykład otwarty redakcji „Mówią wieki” i NBP

Redakcja „Mówią wieki” oraz Centrum Pieniądza NBP zapraszają na wykład o finansach Rzeczypospolitej w czasach panowania dynastii Wettynów organizowany w siedzibie Narodowego Banku Polskiego.

26 września 2019 r. (czwartek) o godzinie 17:00, w Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie odbędzie się wykład prof. Michała Zwierzykowskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład będzie nosił tytuł „O poprawę finansów państwa w czasach saskich 1697-1763”. 

CZYTAJ TAKŻE

Na łamach wrześniowego numeru miesięcznika „Mówią wieki” w dodatku tematycznym „Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich” przygotowanym we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim historyk gospodarki prof. Michał Zwierzykowski analizował między innymi dorobek Sejmu Niemego dotyczący finansów państwa. Podkreśla, że w 1717 r. były one zaledwie wstępem do dalszych, bardziej ambitnych prób reform Rzeczypospolitej. Niestety, projekty te nie zostały zrealizowane przez kolejne kilkadziesiąt lat, nie tylko ze względu na wady systemu politycznego Rzeczypospolitej. „W świetle najnowszych badań szczególnie istotne okazało się stanowisko najbliższych sąsiadów – Prus, a przede wszystkim Rosji, która od 1717 r. powoli zwiększała swoją obecność w Rzeczypospolitej. Po 1733 r. już w sposób zdecydowany traktowała ją jako swą wyłączną strefę wpływów, którą należy utrzymywać w izolacji na arenie międzynarodowej, w słabości militarnej oraz ustrojowej” – podkreśla historyk.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu pt. „Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich”. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Wstęp bezpłatny, rezerwacja niewymagana.

Michał Szukała (PAP)
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL