
Prace m.in. Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Magdaleny Abakanowicz, Olgi Boznańskiej, a także szczątki mamuta będzie można zobaczyć na wystawie „Miasto zwierząt”, którą od 30 maja Muzeum Krakowa udostępni w Pałacu Krzysztofory.
Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez organizatorów będzie to duży pokaz. Na 350 m kw. sali Miedzianej, gdzie zwykle prezentowane są szopki bożonarodzeniowe, znajdą się 673 obiekty.
„Ta wystawa jest czystą reakcją na wyzwania współczesnego świata, ma skłonić do rozejrzenia się wokół nas samych, ludzi. Często walczymy w interesie zwierząt. Muzeum Krakowa organizowało już wystawy poświęcone zwierzętom. Można powiedzieć, że ta ekspozycja w sensie muzealnym jest ukoronowaniem naszej dotychczasowej pracy” – powiedziała w poniedziałek kuratorka Joanna Gellner.
Kurator Mateusz Boczar poinformował, że najstarsze eksponaty to obiekty archeologiczne. Są to stopa, ząb i żuchwa mamuta, którego kości odnaleziono w rejonie Wzgórza św. Bronisławy w Krakowie. Muzeum wypożyczyło je od Polskiej Akademii Nauk. Wśród eksponatów będą też kości gołębi żyjących w średniowieczu.
Zwierzęta będą bohaterami prac artystycznych. Pokazane zostaną m.in. na portretach jako towarzysze ludzi. Zwiedzający zobaczą koty i psy, do których człowiek jest szczególnie przywiązany, ale też zwierzęta, które swoją pracą przyczyniły się do rozwoju cywilizacji, np. konie, angażowane w budowanie miast.
Wystawę mają otwierać prace Magdaleny Abakanowicz. Pokazują one – jak wyjaśnił kurator – przejście natury ludzkiej w zwierzęcą i prowokują do zastanowienia się nad tym, „gdzie kończy się jedno, gdzie zaczyna drugie”.
W muzealnej przestrzeni znajdą się różnorodne obiekty artystyczne, w tym obrazy Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Olgi Boznańskiej, Jerzego Nowosielskiego, Józefa Czapskiego.
Prezentowane prace pochodzą z muzeów z całego kraju i ze zbiorów prywatnych.
Ekspozycja „Miasto zwierząt” będzie czynna od 30 maja do 26 października. Powstała dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Beata Kołodziej (PAP)
bko/ miś/