
54 rzeźby autorstwa 33 różnych artystów gromadzi wystawa pt. „Spójrz mi prosto w twarz. Abakanowicz i inni”, którą od soboty można będzie oglądać w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Lubelskie). Muzeum mieści się w zespole pałacowo-parkowym, jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce.
– Ekspozycja została zaplanowana jako wielowarstwowa opowieść o człowieku, widzianym przez pryzmat jego najważniejszego znaku, czyli twarzy, nie tylko jako formy anatomicznej. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat powojennej historii polskiej rzeźby staje się ona bowiem zwierciadłem epoki, świadkiem traum, nadziei, iluzji i rozczarowań – podkreśla kuratorka wystawy, kierownik Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Katarzyna Kot.
Na wystawie zgromadzono w sumie 54 rzeźby autorstwa 33 różnych artystów, w tym Magdaleny Abakanowicz, Alfonsa Karnego, Barbary Loeffler-Zbrożyny, Adama Myjaka, Tadeusza Breyera, Xawerego Dunikowskiego, Ludwika Pugeta, Zbigniewa Dunajewskiego, Stanisława Szreniawy-Rzeckiego, Janusza Jarnuszkiewicza, Teresy Marii Roztworowskiej, Janiny Reichert-Toth i innych. Prezentowane rzeźby powstały w okresie od lat 40. XX wieku po współczesność.
Wystawa podzielona jest na dziewięć symbolicznych stref, w których usytuowano dzieła poszczególnych artystów podejmujące różne tematy, m.in. pamięci, dzieciństwa, piękna, władzy, śmierci. Każda ze stref tematycznych opatrzona jest komentarzem kuratorskim.
Znaczna część prezentowanych rzeźb pochodzi ze zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. To dzieła, które od lat 60. XX wieku trafiały do Kozłówki, gdzie mieściła się wówczas Centralna Składnica Muzealna Ministerstwa Kultury i Sztuki. Składnica funkcjonowała w Kozłówce w latach 1955–1977. Pełniła funkcję centralnego magazynu, zgromadzono tu wiele dzieł polskiej sztuki z lat 40. i 50. XX wieku, których właścicielem jest obecnie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Wystawa „Spójrz mi prosto w twarz. Abakanowicz i inni” będzie prezentowana na parterze w budynku Teatralni do końca listopada tego roku. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od soboty. W piątek odbędzie się uroczysty wernisaż.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce mieści się w zespole pałacowo-parkowym, dawnej siedzibie polskiego rodu Zamoyskich. To jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Zbudowany został w XVIII w. w stylu późnego baroku, a na przełomie XIX i XX w. rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.
Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenie. Zgromadzona kolekcja Zamoyskich liczy kilkanaście tysięcy obiektów – m.in. obrazy, meble, lustra, zastawy stołowe, bibliotekę, instrumenty muzyczne. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem.
Muzeum w Kozłówce utworzono 4 listopada 1944 r. Po zakończeniu wojny w 1947 r. w północnej oficynie pałacu urządzono dom dziecka, a trzy lata później w oficynie południowej – szkołę podstawową. W 1955 r. muzeum zostało przekształcone w Centralną Składnicę Muzealną i dopiero w 1976 r. pałac udostępniono zwiedzającym, a rok później przywrócono mu funkcję muzealną i utworzono Muzeum – Pałac w Kozłówce. Nazwę na Muzeum Zamoyskich zmieniono w 1992 r.
W 1994 r. w wyremontowanej dawnej powozowni urządzona została Galeria Sztuki Socrealizmu.(PAP)
ren/ aszw/