XIX wiek

04.04.2016 aktualizacja 11.08.2016

Wystawa „Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps (1777-1840)” w Płocku

Epitafium gen. Bontemps. Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku Epitafium gen. Bontemps. Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

We wtorek, 12 kwietnia, o godz. 17 w Muzeum Mazowieckim w Płocku (ul. Tumska 8) odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps (1777-1840)”, przybliżającej postać tego żołnierza w służbie francuskiej, polskiej i rosyjskiej, na tle burzliwych wydarzeń przełomu XVIII i XIX w..

Ekspozycja  zaprezentuje zabytki pozyskane podczas archeologicznych poszukiwań grobu Piotra Bontemps na terenie nieistniejącego od 1935 r. kościoła w Imielnicy (krzyżyki, medaliki, fragmenty różańców, monety, okucia trumien, szczątki tkanin), makieta krypty rodzinnej Bontempsów, dokumenty związane z życiem generała i jego rodziny, militaria z początków XIX w., liczne plansze przybliżające losy generała oraz jego zasługi dla armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego.

Na wystawie znajdą się zróżnicowane metody prezentacji: gabloty, plansze, wydruki wielkoformatowe, multimedia.

Ekspozycja powstała w ramach programu naukowo-badawczego i edukacyjnego „Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps (1777-1840)”, którym od 2011 r. zajmuje się Dział Archeologii Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Dotychczas zrealizowano dwa ważne jego etapy - odnaleziono pochówek generała i jego żony, Róży Eleonory z domu Monfreull (maj 2013 r.), oraz dokonano powtórnego pogrzebu małżonków Bontemps w kościele parafialnym w Płocku Imielnicy (23. 08. 2014 r.).

Trzeci etap programu „Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps (1777-1840)” ma na celu przypomnienie postaci Piotra Bontemps - jednym z jego elementów będzie wystawa czasowa ukazująca gen. Bontemps, żołnierza w służbie francuskiej, polskiej i rosyjskiej, na tle burzliwych wydarzeń przełomu XVIII i XIX w.

Ekspozycja będzie czynna do 3 lipca 2016 r.

Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL