W czwartek, 21 stycznia, o godz. 12 Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zostanie otwarta wystawa „Zapomniany świat naszych przodków”. Na ekspozycję, którą można oglądać do kwietnia, składają się archiwalne fotografie z początku XX w. (zdjęcia portretowe, legitymacyjne, komunijne, ślubne, plenerowe oraz różne dokumenty) z prywatnych archiwów czytelników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie.
Pomysł wystawy narodził się pod wpływem książek omawianych na spotkaniach członków dyskusyjnego klubu książki bibliotece w Węgorzewie. Były to publikacje o emigracji, skutkach wojny i powojennej zawierusze naszej polskiej rzeczywistości w czasach PRL, o poszukiwaniu własnej tożsamości i swoich korzeni.
Wystawa przedstawia zapis dawnego życia rodzinnego. Jest opowieścią o młodości i dzieciństwie naszych dziadków i pradziadków, o tym co przeminęło. Na przedstawionych na ekspozycji fotografiach pokazani zostali ludzie, a wraz z nimi sportretowana kultura i sposób życia, które dziś znamy jedynie z literatury, historii i przekazów ustnych. To niezwykły zapis zwykłego, bezpowrotnie minionego życia.
Twórcy ekspozycji stwierdzili, że warto zaprezentować go szerszemu gronu odbiorców.
Za pośrednictwem bibliotekarki Doroty Bystrej fotografie, dokumenty, opracowane kroniki rodzinne zostały zeskanowane w Dziale Archeologiczno-Historycznym Muzeum Kultury Ludowej. Materiały włączone zostały do konkursu historycznego „Losy nasze…” XVII i XVIII edycji i zewidencjonowane z ankietami do archiwum muzealnego, w sumie 749 plików cyfrowych.
Źródło: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie