250 różnych imprez i wydarzeń artystycznych zaplanowano na Noc Kultury w Lublinie, która odbędzie się w nocy z 4 na 5 czerwca. Koncerty, spektakle, wystawy, instalacje, warsztaty, filmy prezentowane będą m.in. na ulicach i placach miasta.
Noc Kultury jest organizowana po raz dziesiąty i jak podkreśla prezydent Lublina Krzysztof Żuk, stała się ona jednym z najważniejszych wydarzeń w mieście i jego „znakiem rozpoznawczym”.
„Już nie możemy sobie wyobrazić Lublina bez Nocy Kultury. 10 lat temu, kiedy rodziła się ta inicjatywa w instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, chyba nikt nie przewidywał, że to będzie jeden ze sztandarowych, +eksportowych+ produktów Lublina. To tylko dowodzi, jak wielki jest potencjał w środowisku lubelskiej kultury i organizacji pozarządowych” - powiedział Żuk.
W tegoroczną Noc Kultury zaangażowało się 60 różnych instytucji i placówek kultury oraz 100 organizacji pozarządowych, które przygotowały w sumie około 250 różnych projektów prezentowanych przez profesjonalnych artystów jak i amatorów.
W tegorocznej edycji Nocy – jak zapowiadają organizatorzy - Lublin ma być miastem „jak z baśni”, „pięknym i urzekającym bardziej niż na co dzień”, a wielu wydarzeniom ma towarzyszyć atmosfera magii i niezwykłości. Latarnie na lubelskim Starym Mieście będą w tę noc świecić kobaltowym blaskiem, wnętrze zabytkowej Bramy Krakowskiej wypełnią mydlane bańki.
Na Placu Rybnym zespół artystycznego rzeźbienia w lodzie - Ice Team - wykona, zaprojektowaną specjalnie na tę okazję rzeźbę lodową przedstawiającą ryby, która będzie podświetlona. Rzeźbienie w lodzie - za pomocą m.in. pił elektrycznych - będzie można obserwować na żywo.
Przestrzeń ulicy Kowalskiej zostanie zaaranżowana w stylu lat 20. i 30. XX w. poprzez m.in. zmiany szyldów, odpowiednie oświetlenie, aranżacje witryn sklepowych, obecność zabytkowych samochodów. Na ulicy urządzona ma być potańcówka w stylu retro, będzie też można zajrzeć do fotograficznego atelier. Szczególną atrakcją będzie 100-letnia zabytkowa wiktoriańska karuzela, a mieszkańcy będą mogli wziąć udział w loterii fantowej.
Na Placu po Farze specjalną instalację pt. „Drzewo Ognia” zaprezentuje Jarosław Koziara. Będzie to metalowa ponad 10-metrowa konstrukcja, z tysiącami specjalnych świec, które zapłoną w lampionach o ognistych kolorach. Instalacja odwoływać się ma m.in. do legendy o śnie Leszka Czarnego. Głosi ona, że książę zasnął tu niegdyś pod dębem. We śnie przyszedł do niego św. Michał Archanioł, który wskazał mu, gdzie ma podążać za wrogiem. Leszek Czarny posłuchał tego polecenia i odniósł zwycięstwo. Później jako wotum, w miejscu, w którym zasnął, książę miał ufundować w Lublinie kościół.
Na ulicy Lubartowskiej mieszkańcy będą z kolorowego sznurka wspólnie tkać na krosnach wypoczynkowy tunel o długości kilkudziesięciu metrów. Do środka włożone zostaną gumowe piłki, na których będzie można usiąść lub się położyć. W innym miejscu tej ulicy powstanie plenerowe kino.
Na ulicy Królewskiej urządzona zostanie Muzyczna Ciężarówka - specjalnie zaaranżowana przestrzeń, gdzie widzowie siedząc na oponach i w fotelach samochodowych będą słuchać koncertów zespołów: Mel Tripson, Phedora, Workplace, Servants of Silence. Sceną dla zespołów będzie ciężarówka, zaparkowana w poprzek ulicy.
Na scenie ustawionej pod Zamkiem Lubelskiem zagrają „Habadekuk” - orkiestra z Kopenhagi, która łączy duński folklor, jazz i rock’n’roll oraz „Kings of the South Seas” - angielskie trio autorski sposób interpretujące szanty, m.in. w rockowych aranżacjach. W Teatrze Starym podczas Jazzowego Jam Session wystąpią m.in. Dorota Miśkiewicz, Sebastian Frankiewicz, Krzysztof Herdzin, Robert Kubiszyn, Bartosz Łęczycki, Marek Napiórkowski i Skicki-Skiuk.
Na placu przed Teatrem im. Hansa Christiana Andersena urządzona ma być „Strefa Twórczości i Inspiracji”, gdzie będą rozmaite warsztaty, pokazy i prezentacje. Organizatorzy zapowiadają, że będzie tam można m.in. upleść coś z wikliny, sterować robotem, popatrzeć przez wielkogabarytowy kalejdoskop, ale też wykonać najmniejszy obraz świata, czy spróbować sił w szermierce. Zaprezentowane będą m.in. Totemy, czyli recyklingowe formy plastyczne wykonane przez dzieci z lubelskich szkół.
We wszystkich lubelskich teatrach zaplanowano w Noc Kultury spektakle, a na moście na rzece Bystrzycy nazwanym Mostem Kultury (wyłączonym z ruchu samochodowego) będą pokazy różnych form i rodzajów tańca oraz warsztaty taneczne.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Nocy Kultury będzie bezpłatny.(PAP)
ren/ dym/