08.03.2025–09.03.2025

O kobietach w średniowieczu – ich życiu, roli i tajemnicach – opowie w sobotę w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy archeolog Danuta Banaszak. Wydarzenie skierowane jest nie tylko do przedstawicielek płci pięknej, ale do wszystkich zainteresowanych historią i rolą kobiet w dawnych wiekach.
„Średniowiecze to epoka, która często kojarzy się z rycerzami, zamkami i wielkimi bitwami. Jednak w cieniu tych wydarzeń toczyło się codzienne życie kobiet, które odgrywały kluczową rolę w społeczeństwie, choć ich historia często pozostaje w cieniu” – wskazuje Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Z okazji Dnia Kobiet muzeum przygotowało dla zwiedzających specjalne wydarzenie. Archeolog Danuta Banaszak wygłosiła wykład „Kobieta w średniowieczu”. Opowiedziała o tym, jak wyglądało życie kobiet w średniowieczu, jaką rolę pełniły w rodzinie, a jaką w społeczności, a także co wiadomo o ich codziennych obowiązkach i wyzwaniach.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza także wszystkich pasjonatów lokalnej i ponadlokalnej historii na niedzielne spotkanie „Tworzymy Lednickie Archiwum Społeczne”, na którym przedstawione zostaną założenia projektu z zakresu archiwistyki społecznej.
„Tytułowe Lednickie Archiwum Społeczne - jak podkreślają organizatorzy niedzielnego spotkania - dr Mariola Olejniczak oraz dr Jakub Linetty z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - będzie gromadzić świadectwa przeszłości, miejsc i ludzi wokół jeziora Lednica, a jego celem jest udokumentowanie historii zwykłych ludzi, mieszkańców nadlednickich wsi, ich codzienności, radości i smutków” – podało muzeum.
W ramach Lednickiego Archiwum Społecznego gromadzone są w wersji cyfrowej wszelkie pamiątki, ze szczególnym uwzględnieniem kronik szkolnych, starych rodzinnych fotografii, wspomnień pisanych i mówionych.
Spotkanie „Tworzymy Lednickie Archiwum Społeczne” w dziekanowickiej siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbędzie się w niedzielę, 9 marca w godz. 11-13.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to jedno z największych w Polsce wielooddziałowych muzeów plenerowych. Zwiedzających przenosi zarówno do czasów średniowiecznych (Ostrów Lednicki), jak i do XIX-wiecznej wielkopolskiej wsi (skansen w Dziekanowicach). Zwiedzający MPP mogą odwiedzić główną siedzibę Muzeum w Dziekanowicach, Wielkopolski Park Etnograficzny, Ostrów Lednicki z Małym Skansenem i przeprawą promową, Gród w Grzybowie oraz Gród w Gieczu.(PAP)
ajw/ bar/