18.11.2017–25.02.2018
Od 18 listopada w Izbie w Wieży Grodzkiej Zamku Królewskiego w Warszawie będzie można zobaczyć dwa dzieła pędzla weneckiego mistrza Domenica Tintoretta (1560-1635), przedstawiające św. Jana Chrzciciela oraz św. Jana Ewangelistę.
Powstanie obu obrazów związane było z fundacją kolegiaty w Zamościu przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, który pragnął, by świątynia stała się miejscem jego pochówku i pomnikiem chwały całego rodu.
Zgodnie z wolą fundatora, w cieszącym się sławą weneckim warsztacie Domenica Robustiego, zwanego Tintorettem (1560–1635), syna i długoletniego współpracownika jednego z najwybitniejszych renesansowych malarzy - Jacopa Tintoretta złożono zamówienie na obrazy, które trafiły do Polski w 1604 r.
W zamojskiej kolegiacie dzieła Domenica Tintoretta pozostawały do roku 1781, kiedy zdecydowano się je przenieść, wraz z całym ołtarzem głównym, do kościoła w Tarnogrodzie, na terenie ordynacji zamojskiej. Wtedy to zaginęły obrazy z Chrystusem i św. Tomaszem oraz przedstawienie Boga Ojca. Zachowane w Tarnogrodzie do dziś portrety dwóch świętych Janów są zatem ostatnią pozostałością wspomnianej fundacji Jana Zamoyskiego. Dotychczas warszawska publiczność miała okazję podziwiać malowidła Domenica Tintoretta tylko raz - na wystawie zorganizowanej w 1968 r. Zamkowy pokaz nie byłby możliwy, gdyby obu obrazów - skradzionych z Tarnogrodu w 1994 r., nie odnaleziono sześć lat później. Odzyskane dzieła przeszły gruntowną konserwację, która wydobyła ich walory i kunszt weneckiego mistrza.
Podziwiać je będzie można do 25 lutego 2018 roku.
Źródło: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum / Centrum Prasowe PAP