„Najważniejsze jest zbudowanie takiej platformy służącej do współpracy, rozmowy, poczucia tego, że jesteśmy jedną polską rodziną. Może to brzmi banalnie, ale ci ludzie chcą być ze sobą” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, współorganizatora wydarzenia.
„Tego typu spotkania są naprawdę bardzo ważne dla nas – podkreśla w rozmowie z PAP Ewa Koch, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. – Uczymy się nawzajem, poznajemy nowości w rozwoju edukacji polonijnej, nawiązujemy kontakty”.
Formy oświaty polonijnej są różne. Na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych są to szkoły tzw. sobotnio-niedzielne. Na Litwie, Łotwie, Białorusi czy Ukrainie szkoły polskie są pełnowymiarowe i realizują programy nauczania zatwierdzone przez resorty oświaty krajów, w których funkcjonują.
Urszula Gawlik, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, które zrzesza 46 placówek oświatowych i około 13 tys. uczniów, dyrektor polskiej szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Chicago, wskazuje na problem „zmniejszającej się liczby osób napływających z Polski”. „Nasza polonijna rodzina w Chicago się zmniejsza i ten proces postępuje” – mówi PAP Gawlik.
Wira Szerszniowa, dyrektor Szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, podkreśla, że zadaniem i wyzwaniem Polaków na Ukrainie, gdzie działają cztery polskie szkoły, jest zachowanie dotychczasowego modelu nauczania, czyli pełnowymiarowej szkoły średniej w języku polskim i możliwości zdawania matury po polsku. „Tak jest teraz i liczymy, że uda nam się to utrzymać” – informuje PAP Szerszniowa.
„Modele szkół polskich są różne, różne są też problemy, ale łączy nas mowa ojczysta, nauczanie języka ojczystego, potrzeba utrzymania tego, co posiadamy, oraz polskiej tożsamości narodowej” – mówi PAP Krystyna Dzierżyńska, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, współorganizatora wydarzenia.
Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych to prestiżowe forum wymiany doświadczeń, popularyzacji polskiej kultury oraz prezentacji najlepszych praktyk edukacyjnych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są polscy nobliści. W programie zjazdu znalazły się warsztaty dydaktyczne, wizyty studyjne w instytucjach edukacyjnych i kulturalnych, wykłady oraz występy artystyczne. Gośćmi specjalnymi są: prof. Łukasz Tischner, dr Łukasz Wróbel, a także wybitni artyści, w tym m.in. Anna Dymna oraz Jacek Romanowski, którzy zaprezentują wiersze Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.
Uczestnicy zjazdu zapoznają się też z modelem polskiej edukacji na Litwie, odwiedzą polskie szkoły, ośrodki kultury.
Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP oraz Fundacja Dobroczynności i Pomocy „Dom Kultury Polskiej w Wilnie”.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/mms/