Kilkunastostopniowy mróz nie wystraszył uczestników „Zimowych wypraw szlakiem Wielkiej Wojny”. W dwóch wycieczkach po Iławie – „Szlakiem pomników I wojny” i „Szlakiem Blücherstrasse” – udział wzięło prawie 200 osób.
„Zimowe wyprawy szlakiem Wielkiej Wojny” to cykl ośmiu wycieczek tematycznych po miejscach związanych z historią lat 1914-1920. Pierwsze dwie wyprawy odbyły się 25 i 26 stycznia. Kolejne odbywać się będą 29 stycznia oraz 1, 2, 5, 8 i 9 lutego. W ciągu najbliższych dni uczestnicy odwiedzą miejsca związane z przebiegiem plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu z 1920 roku, zwiedzą też zabudowania dawnych koszar oraz obiekty kolejowe.
Udział w wycieczkach, które zaczynają się o godz. 12:00, jest bezpłatny. Miejsca zbiórek uczestników podane zostały na miejskiej stronie internetowej www.ilawa.pl. Organizatorem „Zimowych wypraw szlakiem Wielkiej Wojny” jest Urząd Miasta Iławy oraz Iławskie Centrum Kultury.
Uczestnikom wycieczek towarzyszyć będą rekonstruktorzy, którzy pokażą, jak wyglądało umundurowanie żołnierzy walczących na frontach Wielkiej Wojny. W trakcie pierwszych wycieczek można było zobaczyć umundurowanie szeregowego żołnierza i oficera armii Cesarstwa Niemieckiego (w tym odtworzone umundurowanie żołnierza 35 pułku artylerii polowej, stacjonującego w Iławie), żołnierza Imperium Rosyjskiego oraz sanitariuszki, opatrującej rannych na tyłach frontu.
„Zimowe wyprawy szlakiem Wielkiej Wojny” to pierwsza inicjatywa w regionie nawiązująca do 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej i – jak zapowiadają organizatorzy – na pewno nie ostatnia. „Iława, z racji swojego położenia i przecinających się osi komunikacyjnych, pełniła w chwili wybuchu Wielkiej Wojny ważne funkcje strategiczne” informuje Dariusz Paczkowski, przewodnik terenowy po Warmii i Mazurach. Historycy wojskowości, zajmujący się dziejami I wojny.
Organizatorzy podkreślają też szczególne znaczenie Iławy dla przebiegu bitwy pod Tannenbergiem z 1914 roku, uznanej za jedną z przełomowych bitew w historii świata. Idea, jaka towarzyszy „Zimowym wyprawom szlakiem Wielkiej Wojny” to jednak nie tylko popularyzacja wybranych epizodów z działań na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej na terenie Warmii i Mazur.
„Naszym celem jest przede wszystkim upamiętnienie jednej z najtragiczniejszych chwil w historii ludzkości, oddanie hołdu Polakom walczącym na wszystkich frontach I wojny światowej, a także przywrócenie Iławie miejsc, o których niewiele osób dziś pamięta” – mówi Dariusz Paczkowski.
Patronat medialny nad „Zimowymi wyprawami szlakiem Wielkiej Wojny” objęli między innymi portale dzieje.pl, prowadzony przez PAP i MHP, kanały TVP Historia, czasopisma „Odkrywca” i „Poszukiwacze”, historykon.pl, dobroni.pl, histmag.org, konflikty.pl oraz TVP Olsztyn, „Gazeta Olsztyńska” i „Radio Olsztyn”.
(Urząd Miasta Iławy oraz Iławskie Centrum Kultury).