Dyrektorzy 150 świętokrzyskich szkół podpisali w czwartek umowy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK, dotyczącą bezpłatnego i szybkiego internetu. „Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to jest przełomowy projekt, cywilizacyjny” – podkreśliła wiceminister cyfryzacji, Wanda Buk.
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to publiczna sieć telekomunikacyjna. Jej operatorem został NASK - Państwowy Instytut Badawczy, który jest odpowiedzialny za uruchomienie sieci, a następnie za jej utrzymanie. NASK poza dostarczeniem szkołom usług dostępu do internetu, zapewnia też system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne, które będą wykorzystywane w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.
Zgodnie z ustawą o OSE, w 2020 r. wszystkie szkoły w Polsce będą mieć bezpłatny, szybki i bezpieczny internet, a uczniowie i nauczyciele zyskają możliwości korzystania w pełni z nowych form edukacji cyfrowej.
W czwartek do OSE dołączyło 150 szkół z województwa świętokrzyskiego. "Ogólnopolska sieć edukacyjna to jest przełomowy projekt, cywilizacyjny. Dzisiaj nie na wszystkich terenach dzieci naszych obywateli mają równe szanse. I właśnie te szanse, których do dziś nie mieli, chcemy im dać" - podkreśliła podczas konferencji prasowej w Stąporkowie, wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.
"Zdecydowaliśmy się na zainwestowanie prawie 4 mld zł na rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej, która ma być +krokiem milowym+ ku rozwojowi cywilizacyjnemu naszego kraju. I dzisiaj podłączamy w ramach tych inwestycji prawie 2 mln gospodarstw domowych do szybkiego internetu i 11,5 tys. szkół. Ponad 700 szkół znajduje się właśnie na obszarze woj. świętokrzyskiego. 600 z nich już została objęta zasięgiem światłowodowym. Dzisiaj inicjujemy podłączenie pierwszych 150 z tych 600 do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej" – opisywała Buk.
Wiceminister oceniła, że OSE jest narzędziem, które pozwoli dzieciom na zrównoważany rozwój i wyrównanie szans. "Będą miały stały dostęp do internetu, będą miały dostęp do bezpiecznego internetu, do zasobów edukacyjnych, którymi nie zawsze mogą dysponować" – podkreślił BUK dodając, że dzięki programowi będzie m.in. można rozwijać możliwości nauki programowania, a Polacy – zaznaczyła - już teraz odnoszą sukcesy w międzynarodowych zawodach informatycznych.
Przedstawiciel NASK – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Stanisław Derehajło ocenił, że OSE jest "rewolucją w edukacji". "Nauczyciele dostają narzędzia, dzięki którym mogą kształtować w sposób nowoczesny młodych ludzi, ale to, co jest esencją OSE – bezpiecznie" – dodał.
Derehajło zaznaczył, że jest to "najlepszy projekt cyfryzacyjny na świecie" – w tym roku minister cyfryzacji odbierał w Genewie nagrodę od Światowego Stowarzyszenia Informatyków. "Nie ma na świecie drugiego projektu o takiej skali (…) „ – dodał.
Przedstawiciel NASK przypomniał też, że samorządy, które prowadzą szkoły, nie partycypują w kosztach projektu, a internet – w ramach przedsięwzięcia – będzie dostarczany za darmo przez 10 lat.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oceniła, że projekt jest doskonałym narzędziem dla nauczycieli i rodziców. "Chcemy usprawniać komunikację z rodzicami – dziennik elektroniczny, elektroniczny obieg dokumentów może następować tylko wtedy, kiedy internet działa szybko i sprawnie" – dodała.
Dyrektorka Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej Joanna Żurawka powiedziała PAP, że internet, z jakiego do tej pory korzystała placówka był dużo wolniejszy. "Teraz planujemy rozbudować pracownie informatyczne i pracownie zawodowe. To jest bardzo ważne, by w każdej z nich internet działał na przyzwoitym poziomie" – zaznaczyła.
Dyrektor skarżyskiego II LO im. Adama Mickiewicza Paweł Buryło, podkreślił, że istotna będzie stałość łączą – jakość internetu nie będzie uzależniona już od warunków pogodowych. "Ten internet nadąża za rozwojem IT w szkole. Praktycznie każda pracownia posiada projektory cyfrowe, komputery, prowadzone są dzienniki elektroniczne" – opisywał.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie Andrzej Paluch zaznaczył, że na teranie całej gminy są miejsca, gdzie ze względu na jakość infrastruktury technicznej nie ma innej możliwości pozyskania internetu o dużej przepustowości, niż z tego typu projektu.
W tym tygodniu podpisano umowy w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej także z ponad 50 szkołami w Wielkopolsce.(PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ mark/