Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) wydała publikację „Sięgając po niezbadane” – prezentującą 30 wyjątkowych osiągnięć badawczych dokonanych przez polskich uczonych, które zostały zauważone i docenione w światowej nauce.
Książka „Sięgając po niezbadane. Osiągnięcia naukowe współfinansowane przez FNP” została przygotowana z okazji 30-lecia Fundacji. We wtorek w Warszawie miała miejsce premierowa prezentacja publikacji.
W książce znajdują się teksty na temat badań z zakresu m.in. fizyki, biotechnologii, astrologii, chemii, matematyki, ochrony środowiska, onkologii, psychologii, demografii, archeologii oraz historii.
Wszystkie opisane odkrycia zostały dokonane pod szyldem polskich instytucji naukowych. W publikacji zapisana jest historia m.in. udoskonalenia pomiaru odległości kosmicznych i potwierdzenia (przez obserwację) hipotezy Alberta Einsteina o istnieniu fal grawitacyjnych.
Punktem wyjścia do wyboru konkretnych osiągnięć, które znalazły się w publikacji, był ścisły związek między wsparciem udzielanym badaczom przez Fundację, a rozwojem badań naukowych i ich miejscem w nauce światowej.
„Kryteria, które zostały przyjęte w przypadku wyboru publikacji naukowych laureatów FNP z kategorii science, to liczba ich cytowań w latach 1991–2020, ustalona za pomocą bazy danych Web of Science. Spośród publikacji należących do grupy HCF (Highly Cited in the Field) – 1 proc. prac najczęściej cytowanych w danej dziedzinie do naszej publikacji, wyłoniliśmy 20 prac z góry tej listy, przy których wskazano finansowanie (lub współfinansowanie przez FNP) oraz kierownik projektu badawczego miał jedną, polską afiliację” – napisano w komunikacie przesłanym do mediów.
„W przypadku humanistyki i nauk społecznych zostały wzięte pod uwagę osiągnięcia, które u swych początków otrzymały wsparcie FNP, a których efekty zostały docenione przez międzynarodową społeczność naukową – do tej grupy należy 10 dokonań naukowych laureatów Fundacji zaprezentowanych w książce” – czytamy w komunikacie.
W rozmowie z PAP prezes FNP, prof. Maciej Żylicz przyznał, że przygotowanie publikacji z okazji 30-lecia istnienia FNP, było dobrym momentem na refleksję, dotyczącą tego, jak różnorodne badania są finansowane z budżetu fundacji.
W gronie osób, których historia zawodowa została opisana w książce, zaprezentowanej na konferencji w Warszawie, znaleźli się m.in.: prof. Janusz Bujnicki, prof. Marcin Drąg, prof. Krzysztof Matyjaszewski i dr hab. inż. Joanna Pietrasik, dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano, prof. Justyna Olko, prof. Grzegorz Pietrzyński, dr Małgorzata Pilot, prof. Jan Strelau, prof. Bogdan Wojciszke. (PAP)
Autorka: Urszula Kaczorowska
uka/ ekr/