37 osób nagrodzono w konkursie "Być Polakiem" skierowanym do dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami Polski. Dyplomy wręczali we wtorek podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie m.in. szef MSZ Radosław Sikorski i prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz.
Do piątej edycji konkursu wpłynęło 368 prac z 30 krajów świata. Uczestnicy mieli przygotować pracę pisemną lub multimedialną na jeden z trzech tematów: "Ballada o okaleczonym mieście - Powstanie Warszawskie 1944", "Polskie drogi do wolności" oraz "Polska moich marzeń".
Jury konkursu wybrało 18 laureatów i wyróżniło 19 osób m.in. z Francji, Włoch, Belgii, Ukrainy, Kazachstanu, Finlandii, USA, Kanady, Niemiec. Nagrodą w konkursie była m.in. wycieczka po Polsce.
Nałęcz przekazał wszystkim uczestnikom oraz nagrodzonym gratulacje od prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Sam wasz udział w tym konkursie był już rzeczą dla nas Polaków mieszkających w kraju rzeczą istotną. Łączy nas polskość, ale udziałem w tym konkursie manifestujecie przywiązanie do tej polskości, która wam przychodzi przecież trudniej niż nam tutaj w kraju" - powiedział Nałęcz.
Z kolei Sikorski podkreślił, że takie inicjatywy jak konkurs "Być Polakiem" w wyjątkowy sposób przekazuje patriotyzm, który "jest za czymś, a nie przeciwko czemuś". "To jest ten patriotyzm, który mam nadzieję będzie coraz bliższy naszym rodakom" - powiedział.
Jak ocenił, Polska przez wiele lat przegrywała globalne współzawodnictwo o produktywnych obywateli. Podkreślił, że Polska z powodów politycznych i ekonomicznych często traciła obywateli, którzy swoje talenty i pracę używali na rzecz budowania dobrobytu innych narodów.
"Teraz, gdy obudowujemy Polskę z tych dekad, a właściwie stuleci gorszej fortuny to prawdziwym wyzwaniem przed jakim staje nasze pokolenie jest to, czy ten trend odwrócimy" - powiedział szef MSZ.
Obecny na uroczystości był także wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, który odczytał list skierowany do uczestników i organizatorów konkursu od marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Kopacz podkreśliła w nim, że sięganie do korzeni i odkrywanie historii swojej rodziny i dziejów ojczyzny pozwala wielu osobom określić swoją tożsamość i umocnić więź z Polską.
Marszałek Sejmu w liście zaznaczyła, że to co charakteryzuje przesłane prace to "piękne i bardzo trafne refleksje młodej emigracji dotyczące patriotyzmu i kraju swojego pochodzenia". "Wszystkie przelane na papier emocje, uczucia i obserwacje stanowią znamienny dowód na to, że w wielu młodych serca Polska zajmuje miejsce szczególne" - podkreśliła Kopacz.
Celem konkursu "Być Polakiem" jest podtrzymanie tożsamości narodowej, postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży mieszkającej poza granicami Polski.
Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Fundacja "Świat na Tak". Konkurs został zorganizowany po raz piąty. (PAP)
agy/ par/ jbr/