59 szkół z całej Polski brało udział w finale V edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, której finał nastąpił w piątek w Krakowie. Zadaniem uczestników było przygotować projekt społeczny na rzecz lokalnej społeczności.
"Rozumiemy patriotyzm jako właśnie zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności, małej ojczyzny, a przez to na rzecz całej Polski" - mówiła PAP o idei Akademii jedna z koordynatorek Anna Byrska.
V edycję zwyciężyły dwie drużyny - jedna z IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu, druga z Zespołu Szkół nr 1 im. S. Staszica w Bochni.
Uczniowie szkoły z Sosnowca zostali docenieni za pomysł dodatkowego oświetlenia ulic - by stworzyć projekt licealiści przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców, w ten sposób dowiedzieli się, gdzie brak oświetlenia zwiększa poczucie zagrożenia, powodując np. wypadki.
Młodzież z Bochni opracowała aplikację mobilną do gry miejskiej, która umożliwia poznanie historii budynków miejskich. Zaletą aplikacji jest to, że można ją łatwo przekonfigurować tak, by działała i w innych niż Bochnia miastach.
Laureaci konkursu liczą, że realizację ich projektów wspierać będą władze miejskie.
Autorzy najlepszych pomysłów otrzymują pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz wycieczkę (cała klasa zwycięskiej drużyny może wybrać dowolne miejsce w Polsce na kilkudniowy wyjazd - rok temu uczniowie wyjechali do Krościenka nad Dunajcem i do Gdańska).
W tym roku, w Akademii uczestniczyły 144 szkoły. W ramach przedsięwzięcia uczniowie uczestniczyli w warsztatach przybliżających mechanizmy rządzące polityką na poziomie parlamentarnym i samorządowym. Musieli też stworzyć autorski projekt społeczny. Autorzy najlepszych pomysłów (w tym roku drużyny z 59 szkół) zakwalifikowały się do finału w Krakowie.
Akademię Nowoczesnego Patriotyzmu organizuje Klub Jagielloński w Krakowie. (PAP)
bko/ js/